www.ctpez.czAkce › Přihlašujte se do soutěže Česká biopotravina roku

Přihlašujte se do soutěže Česká biopotravina roku

25.7.15  |    

foto
Až do 6. srpna mají čeští výrobci biopotravin čas, aby přihlásili své výrobky do 14. ročníku soutěže Česká biopotravina. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne na začátku Září - Měsíce biopotravin.
Soutěž probíhá ve čtyřech kategoriích – Biopotraviny živočišného původu, Biopotraviny rostlinného původu, Biovýrobky pro gastronomii, pochutiny a ostatní. Samostatnou kategorii, včetně hodnocení, tvoří soutěž o nejlepší biovíno. O celkovém vítězi soutěže a držiteli titulu Česká biopotravina 2015 již tradičně rozhoduje porota v čele s Pavlem Maurerem. Hlavní váhu při posuzování mají chuťová a vizuální kritéria, hodnotí se ale i podíl tuzemských surovin, celkový nápad či inovativní přístup. V hodnotící komisi zasedají pravidelně zástupci Státní zemědělské a potravinářské inspekce či Ministerstva zemědělství ČR. Kontrolu správného značení zajišťuje kontrolní a certifikační organizace KEZ o.p.s .

Přihlášky do soutěže je potřeba doručit na adresu PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců do 6. srpna 2015. Hodnocení vzorků vín proběhne 19. srpna v degustačním sále Národního vinařského centra ve Valticích. To nejlepší víno bude součástí hodnocení všech dalších výrobků. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční 2. září 2015 v rámci Biosummitu 2015, slavnostní předání cen pak proběhne 10. září 2015 při společenském večeru mezinárodní konference ekologického zemědělství Bioakademie 2015 v Lednici. Vítěz soutěže má právo užívat pro vítězný výrobek označení Česká biopotravina, doplněný příslušným letopočtem. Jako hlavní cenu výrobce vítězné biopotraviny získá vícedenní inspirační pobyt v Norimberku, který zahrnuje i vstup na mezinárodní veletrh biopotravin BIOFACH 2016, který se koná ve dnech 10.—13. února 2016.

Logo s ročníkem 2014 mohou spotřebitelé nalézt například na Bio konopném sádle z přeštických prasat z Biofarmy Sasov, na Černíkovických okurkách Miloše Kurky ze Zahrady Černíkovice a Bio cukrovém hrášku z Horňácké farmy v Hrubé Vrbce. Nejlepším biovínem se v loňském roce stalo Rulandské šedé, oranžové víno, výběr z hroznů 2013, vinařství Víno Marcinčák.

Soutěž vyhlašuje PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců, partnerem soutěže je Nürnberg Messe GmbH v zastoupení společnosti PROveletrhy, s. r. o. Soutěž je pořádána pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky a ředitele Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martina Klanici.
Štítky:  biopotraviny
Souvisí s členy:  PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců

© 2012 - ČTPEZ - Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství

Sídlem ČTPEZ je sídlo koordinátora: Bioinstitut o.p.s., Ondřejova 13, 779 00 Olomouc, e-mail: info@ctpez.cz
Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect