www.ctpez.czČlánkyČlánky/komentářeaktuality z IFOAM › Budoucí podoba Společné zemědělské politiky se může vychýlit oběma směry

Budoucí podoba Společné zemědělské politiky se může vychýlit oběma směry

11.10.18  |    

foto
Na European Organic Congress ve Vídni se konala vysoce obsazená debata k budoucí podobě Společné zemědělské politiky EU.

Debatující se shodli, že budoucí SZP musí zvýšit důraz na environmentální, klimatické a adaptační opatření. V duchu zásady: "Veřejné peníze za veřejné statky". Současný návrh SZP z dílny Evropské Komise lze vykládat dvojace. Ambiciózní státy s vládou odhodlanou podporovat odolné a zdravé evropské zemědělství mohou k eko-adaptivním opatřením nasměrovat až 70 % rozpočtu SZP. Pravidla jsou ale natolik volná, že by ke splnění podmínek Evropské Komise stačilo i pouhých 7 %. "Jde o poměrně nebezpečný koncept, který se může vyvinout v závody ke dnu," sdělil Jan Plagge, prezident IFOAM EU. Ve výsledku může totiž zmíněná volnost vést k tomu, že žádný stát nebude chtít svoje zemědělce konkurenčně znevýhodnit tím, že jim sníží přímé platby ve prospěch plateb za doručení veřejných statků. Návrh nyní projednává Evropská Rada a Evropský Parlament. Jeho finální stanovisko bude ale známo až po volbách do EP příští rok na jaře. Více k problematice zde.

© 2012 - ČTPEZ - Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství

Sídlem ČTPEZ je sídlo koordinátora: Bioinstitut o.p.s., Ondřejova 13, 779 00 Olomouc, e-mail: info@ctpez.cz
Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect