www.ctpez.czČlánkyČlánkyaktuality z IFOAM › GMO a legislativa - trvající přetlačovaná

GMO a legislativa - trvající přetlačovaná

13.6.19  |    

foto

Loni v létě se Evropský soudní dvůr (ESD) vyjádřil (C-528/16), že nové šlechtielské postupy je třeba posuzovat jako GMO a tedy i uplatňovat na ně stávající legislativu (více v článku zde). Snahy biotechnologického průmyslu o "legalizaci" GMO nicméně pokračují.

Novým prostředkem má být právě znovuotevření legislativy o GMO (Směrnice 2001/18/ES, Nařízení 1829/2003), kam nové GMO, dle rozhodnutí ESD spadají. Vzhledem k očekávané dlouhotrvající přetlačované publikoval IFOAM EU brožuru, v níž shrnuje dosavadní vývoj, navrhuje další řešení situace a prezentuje doporučení tvůrcům politik. Díky aktivní členské základně IFOAM EU sektorových organizací v členských státech se materiál podařilo přeložit do všech 23 oficiálních jazyků EU. Materiál v češtině, na němž participovala ČTPEZ, je k dispozici zde. Klíčová doporučení jsou následující:

(i) EU by měla finančně podporovat výzkum a vývoj metod a strategií pro detekci GMO získávaných pomocí nových metod genetické modifikace;

(ii) Na trh by neměly být uváděny žádné nové GMO, pro něž neexistují dostupné detekční metody;

(iii) Na rostliny či zvířata, ani na genetické vlastnosti přírodního původu nebo získané konvenčním šlechtěním by se neměly vydávat žádné patenty.

Štítky:  GMO, IFOAM

© 2012 - ČTPEZ - Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství

Sídlem ČTPEZ je sídlo koordinátora: Bioinstitut o.p.s., Ondřejova 13, 779 00 Olomouc, e-mail: info@ctpez.cz
Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect