www.ctpez.czČlánkyČlánkyaktuality z IFOAM › Infoservis z IFOAM (04/2018)

Infoservis z IFOAM (04/2018)

16.4.18  |    

foto
Nové evropské nařízení o EZ na dohled; rady jak se v EZ vyvarovat GMO; soutěž o nejlepší politiku podporující rozvoj agroekologie a oslava patnáctin IFOAM EU... To je dubnový Infoservis z IFOAM.

1) Znění připravovaného Evropského nařízení o ekologické produkci se zdá být definitivní. Pokud jej 19.4. schválí poslanci Evropského Parlamentu a na své červnové schůzi mu dají zelenou i ministři zemědělství členských států Unie, nařízení vstoupí brzy v platnost. Účinnosti nicméně nařízení nabude až schválením prováděcích a delegovaných předpisů. Více informací v našem předchozím článku zde.

2) IFOAM EU řešil v minulých letech projekt s tématem "Udržet GMO mimo jídlo". V souvislosti s končícím projektem je publikována řada materiálů, které shrnují získané výsledky. Jde například o "Prevence GMO kontaminace", či společnou studii IFOAM EU a FiBL "Socio-ekonomické důsledky GMO na evropské zemědělství". S rozvojem nových šlechtitelských metod, jejichž legislativní ukotvení je zatím nejasné (popsáno v našem článku zde), plánuje IFOAM EU od června řešit navazující projekt "Udržení GMO mimo EZ". Pozice IFOAM EU k novým šlechtitelským metodám je dostupná zde. Nový projekt si klade za cíl identifikovat překážky sektoru EZ k udržení podlimitní míry kontaminace GMO a bude vyvíjet praktická řešení zajišťující přístup zemědělců ke GMO-free osivu.

3) Organizace pro výživu a zemědělství (FAO), IFOAM - Organics International a World Future Council vyhlásili globální soutěž o světově nejlepší zákony a politiku na podporu agroekologie. O znění výzvy je možné více se dozvědět na webu soutěže, stejně tak jako podat přihlášku. 

4) IFOAM EU oslaví 15.5. v Bruselu 15 narozeniny. Za dobu svého fungování se stal respektovanou sektorovou institucí zastupující více než 190 členů ze všech členských států EU. Činnost IFOAM EU stojí zejména na motivovaných a respektovaných zaměstnancích, kterých je v současné chvíli již skoro 20. Činnost IFOAM EU je možné podpořit jednorázovým sponzorským darem při příležitosti této akce. Více informací v příloze.

© 2012 - ČTPEZ - Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství

Sídlem ČTPEZ je sídlo koordinátora: Bioinstitut o.p.s., Ondřejova 13, 779 00 Olomouc, e-mail: info@ctpez.cz
Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect