www.ctpez.czČlánkyČlánkyaktuality z IFOAM › Infoservis z IFOAM: duben 2016

Infoservis z IFOAM: duben 2016

11.4.16  |    

foto
Přinášíme novinky z průběhu Trialogu o návrhu nařízení o EZ; informujeme o novém předsednictvu IFOAM EU, kam byl zvolen i Jiří Lehejček z ČTPEZ, jako jediný zástupce z nových členských států EU; přinášíme klíčové myšlenky Evropského ekozemědělského kongresu a mnoho dalšího.

1) Trialog k novému nařízení Evropské Komise pokračuje. O Jeho průběhu informoval na půdě Evropského Parlamentu europoslanec, který má toto nařízení ve své gesci – Martin Häusling. Videozáznam jeho vystoupení i s českým tlumočením naleznete zde.

 2) Evropská Komise publikovala 1. 4. 2016 nový prováděcí předpis. Díky němu je rozšířena ekvivalence mezi EU a Kanadou na certifikované kanadské víno a zpracovanou kanadskou bioprodukci a to včetně té, která obsahuje dovozové (nekanadské) složky.

3) Valná hromada IFOAM EU (přítomni zástupci z 27 zemí a 114 organizací) volila 4. 4. 2016 v nizozemském Amsterdamu předsednictvo („IFOAM EU Board“) na dvouleté funkční období. Z 18 kandidátů byli vybráni:

Christopher Stopes, EcoS Consultancy, Spojené Království

Thomas Fertl, BioAustria, Rakousko

Jiří Lehejček, Česká technologická pro ekologické zemědělství, Česká republika

Sabine Eigenschink, Austria Bio Garantie, Rakousko

Jan Plagge, Bioland, Německo

Bavo van den Idsert, Bionext, Nizozemsko

Évelyne Alcázar Marín, Ecovalia, Španělsko

Sylvie Dulong, Fédération Nationale d’Agriculture Biologique, Francie

Sybille Kyed, Organic Denmark, Dánsko

4) Desátý evropský ekozemědělský kongres se konal 4. – 6. 4. 2016 v nizozemském Driebergenu. Tématem byla transformace zemědělství a potravinářství skrze ekologické zemědělství. Po Kongresu následovalo 7.4. jednání Rady IFOAM EU. Zápis z obou událostí, kterých se za ČR zúčastnil Jiří Lehejček najdete v příloze.

5) V pondělí 10. 4. 2016 nahradil Eduardo Cuoco Marca Schlütera v pozici ředitele IFOAM EU – nejsilnější evropské sektorové organizace. Marco Schlüter před Vánoci sdělil svoje rozhodnutí o rezignaci předsednictvu IFOAM EU. To rozhodlo o obsazení důležitého postu osobou „zevnitř“, která je s organizací velmi dlouho spjata. Prohlášení obou si můžete přečíst v tiskové zprávě.

6) V Amsterdamu se 9. – 10. 6. uskuteční již tradiční „Sustainable Foods Summit“, který spoluzaštiťuje IFOAM EU. Setkání se bude zabývat především těmito okruhy: „Sustainability Initiatives“, „Advances in Sustainable Ingredients“, „Marketing Developments“, „Food Losses & Waste“.

7) Ve španělském Sitges se 26. – 28. 3. 2017 uskuteční konference Agriculture and Climate Change. Abstrakty je již možné zasílat na prostřednictvím webu konference.

8) Valná hromada IFOAM – Organics International bude již tradičně spojena s „Organic World Congress“ a proběhne tentokrát 9. – 11. 11. 2017 v New Delhi v Indii. Už nyní však byla spuštěna možnost zasílat abstrakty do jedné ze čtyř paralelních sekcí (hlavní, zemědělská, vědecká a obchodní). Uzávěrka přihlášek je však již 30. 9. 2016! Více informací o možnosti prezentovat zde.

Příloha:  Zápis_NL [211.1 kB, pdf]

© 2012 - ČTPEZ - Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství

Sídlem ČTPEZ je sídlo koordinátora: Bioinstitut o.p.s., Ondřejova 13, 779 00 Olomouc, e-mail: info@ctpez.cz
Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect