www.ctpez.czČlánkyČlánkyaktuality z IFOAM › Infoservis z IFOAM: listopad 2017

Infoservis z IFOAM: listopad 2017

24.11.17  |    

foto
Přinášíme podzimní aktuality z IFOAM: Vyjednávání o novém nařízení o EZ se chýlí ke konci - k jakému?; všechny výzkumné výzvy EU na jediném portálu; Pacifické ostrovy se stoupajícímu oceánu brání mj. konverzí do EZ a další...

- Nejdéle projednávaný návrh nařízení Evropské Komise o ekologické produkci se přiblížil závěrečnému dějství. Minulý týden byl schválen Special Committee for Agriculture (zástupci členských států) a ve středu jej doporučil ke schválení i zemědělský výbor Evropského Parlamentu. Průběh obou jednání nebyl nicméně hladký, o čemž svědčí i nepřesvědčivá většina v obou hlasováních. Na SCA bylo proti Rakousko, Litva, Kypr, Finsko, Slovensko a Česká republika. Další významné státy se zdržely hlasování: Německo, Belgie, Maďarsko. Zemědělský výbor hlasoval v poměru (29 pro, 11 proti, 4 se zdržely). Nutné je uvést, že u dokumentu, který se tak velmi detailně projednával po mnoho měsíců (44), nebývá v závěru obvykle zdaleka natolik silný blok nespokojených. Je tak stále možné, že v zákulisí velmi nespokojené Německo, které doposavad nechtělo jednání blokovat, aby se mohlo dále pracovat na zlepšení textu, nyní vystoupí. A před závěrečným hlasováním plenárního zasedání EP (očekává se v březnu) a následně Rady ministrů (pravděpodobně v červnu), ovlivní řadu dalších. Definitivně rozhodnuto tedy zatím není, ale odmítnutí textu by bylo v této fázi velkým překvapením.

Mezi velké problémy současného znění textu stále patří nejasný postup při nálezu nepovolených látek, či například podmínky konverze. V textu je i celá řada technických problémů, které budou činit implementaci velmi obtížnou, ne-li nemožnou. Nařízení by mělo vstoupit v účinnost od 1.6.2020. Více konkrétních informací o obsahu nařízení zde. Kompletní znění nařízení v současné podobě naleznete zde.

 

- V Indickém Dillí se uskutečnil 19. světový ekozemědělský kongres IFOAM – Organics International, organizace sdružující více než 800 ekozemědělských hnutí, svazů a institucí z celého světa. Součástí kongresu je tradičně i valná hromada, při níž stovky přítomných delegátů vybírají mj. i destinaci příštího kongresu a valné hromady v roce 2020. O pořadatelství se ucházela poprvé i Česká republika. V silné konkurenci dalších čtyř evropských a pěti mimoevropských destinací bohužel neuspěla, ač byla její kandidatura i vystoupení našich zástupců hodnoceny velmi pozitivně. Příští setkání biosvěta se tak uskuteční ve francouzském Rennes v září 2020.

 

- Na portálu Eurodesk Lombardy byla spuštěna, která na jediném místě sdružuje všechny vědecké výzvy EU. S tímto nástrojem není dále nutné sledovat množství stránek EU informujících o jednotlivých možnostech finanční podpory. V příloze naleznete, jak si na webu vytvořit vlastní profil, tak abyste mohli začít efektivně využívat tento nástroj.

 

- Ostrovní pacifické státy se i v důsledku nedávných ničivých klimatických událostí rozhodly pro razantní přeměnu svých zemědělských systému a s podporou IFOAM Organics International se celé ostrovy mění ve 100% bio. Jde především o formu zviditelnění problematiky ukládání uhlíku, v čemž je ekologické zemědělství před konvenčním v obrovské výhodě. Znění celé zprávy si můžete přečíst zde.

Příloha:  Eurodesk Lombardy [975.3 kB, pdf]

© 2012 - ČTPEZ - Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství

Sídlem ČTPEZ je sídlo koordinátora: Bioinstitut o.p.s., Ondřejova 13, 779 00 Olomouc, e-mail: info@ctpez.cz
Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect