www.ctpez.czČlánkyČlánkyaktuality z IFOAM › Infoservis z IFOAM: únor 2016 (2)

Infoservis z IFOAM: únor 2016 (2)

25.2.16  |    

foto
Pravidelná dávka vašich aktualit z dění v Evropě. Informujeme o průběhu Trialogu, který vyústí až v nové nařízení o EZ, aktuálních rizicích spojených s GM kukuřicí, nabídce pracovní pozice v IFOAM EU a novém katalogu certifikovaných společností, který vyvíjí IFOAM Organics International ve spolupráci s kontrolními organizacemi.

1) IFOAM - Organics International publikoval „E-directory 2016“ svých členů. Je v něm téměř 800 kontaktů ze 115 zemí na zástupce sektoru EZ a může tak posloužit jako Váš první kontakt v novém prostředí. Stejně tak je představen adresář „bioC“, v němž je katalogizováno více než 70 000 certifikovaných společností. V současnosti se na této databázi podílí 28 kontrolních organizací. S dalším nárůstem se počítá v nejbližších měsících, kdy IFOAM – Organics International vyzve svoje členy z řad kontrolních organizací k doplnění. Více si o adresáři a s ním spojených finančních výhodách pro zúčastněné kontrolní organizace můžete přečíst zde.

2) IFOAM EU vypisuje výběrové řízení na pozici „Regulation Officer“. Přihlášky na info(@)ifoam-eu.org do 7.3. 2016.

3) Na webu Evropského Parlamentu je ke zhlédnutí video (i s českým překladem), kde europoslanec Martin Häusling informuje o současném stavu vyjednávání návrhu nařízení o ekologické produkci, které je ve fázi Trialogu (Evropská Rada, Komise, Parlament).

4) Třináct evropských neziskových organizací včetně IFOAM EU dnes zaslalo Evropské Komisi (EK) ve společném dopise oficiální varování týkající se nedávného dramatického rozšíření divokých taxonů kukuřice (teosintes) ve španělské krajině. Teosinte a kukuřice setá pravá mají v přírodě schopnost křížení a tvorby hybridů. To samozřejmě platí i GM kukuřici MON810, která je ve Španělsku pěstována na více než 100 000 ha. Z toho důvodu značně stoupá riziko vzniku transgenetických teosintes druhů, které by se mohly volně šířit především venkovskou krajinou. Z toho důvodu požadují zmíněné nevládní organizace na EK i španělském parlamentu zákaz pěstování MON810 v roce 2016.

© 2012 - ČTPEZ - Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství

Sídlem ČTPEZ je sídlo koordinátora: Bioinstitut o.p.s., Ondřejova 13, 779 00 Olomouc, e-mail: info@ctpez.cz
Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect