www.ctpez.czČlánkyČlánky/komentářeaktuality z IFOAM › Nové šlechtitelské postupy by měly být regulovány stejně jako GMO – vyjádření Evropského soudního dvora

Nové šlechtitelské postupy by měly být regulovány stejně jako GMO – vyjádření Evropského soudního dvora

26.7.18  |    

foto

Včera 25.7. 2018, vydal Evropský soudní dvůr průlomové rozhodnutí týkající se nových šlechtitelských postupů. Ty by měly být od nynějška regulovány zcela stejně jako „konvenční“ GMO. O vývoji i historii případu jsme informovali zde a nyní přinášíme definitivní rozuzlení příběhu.

Evropské ekozemědělské hnutí přivítalo rozhodnutí Evropského soudního dvora (ESD), které vyjasnilo, že nové šlechtitelské postupy produkují geneticky modifikované organismy a tudíž budou muset být regulovány podle legislativy EU jako GMO.

Jan Plagge, IFOAM EU President, řekl: „Potvrzení Evropského soudního dvora, že nové GMO budou muset být dohledatelné celým řetězcem zpět a současně náležitě označené, je dobrá zpráva pro ekologické šlechtitele, zemědělce i zpracovatele. Ale nejen pro ně. Je to skvělá zpráva i pro evropské spotřebitele, jelikož toto rozhodnutí přináší srozumitelnost a zajišťuje možnost vyhnout se geneticky modifikovaných produktům. V neposlední řadě dochází k posílení ochrany životního prostředí před potenciálními riziky, které jsou s novými postupy spojeny."

„Evropská Komise nemůže dále zdržovat svoje posvěcení a musí co nejrychleji zajistit, aby nově interpretované evropské právo bylo dodržováno v členských státech. Komise by měla okamžitě umožnit řešení výzkumného projektu, který by pomohl vyvinout detekční metody, které doplní systém dohledatelnosti. Jedině tím může být zaručena dostatečná segregace těchto nových geneticky modifikovaných plodin, čímž lze v Evropě zamezit kontaminaci biopotravin, ale i konvenčních GMO-free potravin“, dodává Eric Gall, Policy Manager IFOAM EU.

Ve své tiskové zprávě (v češtině) uvádí ESD mj. i to, že rizika plynoucí z využívání těchto nových mutagenních technik se mohou ukázat jako podobná těm, která jsou spojená s produkcí a pěstováním transgenních GMO, nebo že GMO nařízení je aplikovatelné i na organismy získané mutagenními technikami.

[Převzato z TZ IFOAM EU]

Štítky:  GMO, IFOAM

© 2012 - ČTPEZ - Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství

Sídlem ČTPEZ je sídlo koordinátora: Bioinstitut o.p.s., Ondřejova 13, 779 00 Olomouc, e-mail: info@ctpez.cz
Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect