Články/komentáře

Nové šlechtitelské postupy by měly být regulovány stejně jako GMO – vyjádření Evropského soudního dvora
26.7.18 |Včera 25.7. 2018, vydal Evropský soudní dvůr průlomové rozhodnutí týkající se nových šlechtitelských postupů. Ty by měly být od nynějška regulovány zcela stejně jako „konvenční“ GMO. O vývoji i historii případu jsme informovali zde a nyní přinášíme definitivní rozuzlení příběhu.

Infoservis z IFOAM (04/2018)
16.4.18 | Nové evropské nařízení o EZ na dohled; rady jak se v EZ vyvarovat GMO; soutěž o nejlepší politiku podporující rozvoj agroekologie a oslava patnáctin IFOAM EU... To je dubnový Infoservis z IFOAM.
Infoservis z IFOAM 2/2018
16.2.18 | Zimní infoservis z IFOAM přináší zejména novinky z právě probíhajícího Biofachu: nejnovější statistiky o ekologickém zemědělství z dílny FiBL a 8 evropských měst a IFOAM EU spojují síly, aby doručili bio na každý stůl do roku 2030.
Na nové metody genetického inženýrství by se nemusela vztahovat přísná pravidla posuzování jako na organismy vzniklé transgenezí.
16.2.18 | Zcela mimo zájem médií byla v lednu letošního roku zahájena ostrá diskuze nad legislativním zařazením nových šlechtitelských technik. Organismy získané novými metodami jako je CRISPR či TALENs, při kterých nedochází k přenosu cizího genu do genomu, by tak nemusely procházet přísnými regulačními úkony jako transgenní organismy. Přestože se jedná o geneticky modifikované organismy, platila by na ně stejná výjimka, jako tomu je dnes u organismů vzniklých mechanickou nebo chemickou mutagenezí. Stanovisko, které Evropskému soudnímu dvoru doporučil jeho Generální advokát, může mít výrazný dopad na budoucí rozvoj biotechnologií v Evropě či dostupnost GMO free produkce.
Infoservis z IFOAM: říjen 2016
21.10.16 | Přínášíme podzimní zprávy z dění v Evropě: Jak překlenout informační propast mezi praktiky, vědci a poradci?, GMO v Evropě, nový prováděcí předpis k 1235/2008, pozvánky na konference a kongresy...
Infoservis z IFOAM: únor 2016 (2)
25.2.16 | Pravidelná dávka vašich aktualit z dění v Evropě. Informujeme o průběhu Trialogu, který vyústí až v nové nařízení o EZ, aktuálních rizicích spojených s GM kukuřicí, nabídce pracovní pozice v IFOAM EU a novém katalogu certifikovaných společností, který vyvíjí IFOAM Organics International ve spolupráci s kontrolními organizacemi.
Infoservis z IFOAM: únor 2016
5.2.16 | Přinášíme pravidelné aktuality z dění v Evropě. Informujeme mj. o problematice nových šlechtitelských postupů a jejich hodnocení coby GMO/non-GMO, zákazu dovozu GMO sóji do EU, akcích IFOAM EU v rámci Biofachu, zajímavé možnosti osobního rozvoje v rámci IFOAM Academy a personální změně na klíčovém postu IFOAM EU.
Infoservis z IFOAM: prosinec 2015 (2)
22.12.15 | Přinášíme pravidelné aktuality z evropského dění. Mimo jiné o dovozu ze třetích zemí, veřejném projednávání "greeningu", nových šlechtitelských postupech a výsledcích klimatické konference v Paříži.
Zpravodaj ČTPEZ 1/2015
9.10.15 | V prvním čísle letošního Zpravodaje naleznete stručné shrnutí aktivit Platformy za první pololetí tohoto roku.
Zpráva IFOAM: Jak předcházet kontaminaci GMO - Přehled národních koexistenčních opatření
24.4.15 | Přehled a vývoj opatření a postojů jednotlivých zemí EU vůči GMO svědčí nejen o různém pojetí zemědělství, ale i o významech, které jednotlivé evropské země přisuzují životnímu prostředí a svobodě občanské volby.
Zpráva IFOAM: Jak předcházet kontaminaci GMO - Přehled národních koexistenčních opatření
24.4.15 | Přehled a vývoj opatření a postojů jednotlivých zemí EU vůči GMO svědčí nejen o různém pojetí zemědělství, ale i o významech, které jednotlivé evropské země přisuzují životnímu prostředí a svobodě občanské volby.
ČTPEZ: Investujme do zemědělství bez glyfosátů
26.3.15 | Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) zařadila nově do seznamu karcinogenních látek pět pesticidů. Mezi nimi je i glyfosát, nejrozšířenější účinná látka na ochranu rostlin používaná v konvenčním zemědělství a v systémech s geneticky modifikovanou produkcí. Jediným oficiálním systémem, který dnes programově nabízí produkci bez užívání těchto látek, je ekologické zemědělství. Povědomí o jeho způsobech hospodaření a přínosech je bohužel stále nízké.
IFOAM podpořil občanskou výzvu "Dopis z Ameriky"
4.3.15 | Mezinárodní federace ekologického zemědělství IFOAM podpořila "Letter from America", který varuje Evropu před hrozbou GMO.
Schválení evropské směrnice o GMO impulsem k zahájení kvalifikované diskuze
15.1.15 | 15. 1. 2015 - Členské státy se nyní mohou samy rozhodovat, zda na svém území budou pěstovat geneticky modifikované plodiny či ne. Ekologičtí zemědělci v souvislosti s novým EU nařízením o geneticky modifikovaných plodinách upozorňují na absenci věcné veřejné diskuze, neochotu státu hledat alternativní řešení jako náhradu za dovážené GM plodiny a možnost vytváření GMO free zón jako nástroje pro snížení možnosti kontaminace i šanci pro upevnění a rozvoj regionů. (aktualizováno)
Vyšlo v Zemědělci: Debaty o GMO neutichají
20.3.13 |Zákazem kukuřice MON 810 (US firma Monsanto) a brambor Amflora (německá firma BASF) Polsko 2. ledna letošního roku připojilo k šesti Evropským zemím (Rakousko, SRN, Francie, Řecko, Maďarsko a Lucembursko), zakazujícím na svém území pěstování geneticky modifikovaných (GM) plodin. Aktuálně je Polsko české spotřebitelské veřejnosti prezentováno jako nezodpovědný producent a vývozce pochybných až nebezpečných potravin, proto by ji mohla překvapit skutečnost, že polským úřadům leží na srdci rizika spojovaná s transgenními plodinami.