www.ctpez.czPublikaceMetodiky › Metodika: Využití metody „participatory breeding“ ve šlechtění pšenice v ekologickém zemědělství

Metodika: Využití metody „participatory breeding“ ve šlechtění pšenice v ekologickém zemědělství

20.1.20  |    

foto
Cílem metodiky je podpora tvorby odrůd určených pro ekologické zemědělství a vytvořených v podmínkách ekologického zemědělství ve spolupráci s ekologicky hospodařícími zemědělci. Vhodná odrůda jako jeden ze základních prvků ovlivňující výnos je podstatou úspěšného pěstování.
Ekologičtí zemědělci potřebují odrůdy zemědělských plodin, které jsou plastičtější k podmínkám prostředí a jsou schopné dosáhnout vyrovnaného výnosu při pěstování v nevyrovnaných půdních podmínkách. Současně musí mít vysokou odolnost vůči chorobám a škůdcům, protože využití klasických pesticidů není povoleno, tak jak je tomu v konvenčním systému hospodaření.
Ze zahraniční praxe je zřejmé, že odrůdy vytvořené v podmínkách ekologického zemědělství reagují lépe na méně příznivé podmínky tohoto systému, zvláště když jsou ekologická pole např. v podmínkách LFA. V metodice je popsána jedna z metod šlechtění v ekologickém zemědělství – tzv. participační šlechtění. V úvodu se zájemce seznámí s principem metody a v čem je odlišná od ostatních metod šlechtění a dále se seznámí s výsledky projektu NAZV QJ1310072, kde byla tato metoda odzkoušena.

Metodika je určena zejména ekologickým zemědělcům a odborníkům z oblasti výzkumu, kteří mají zájem o spolupráci na tvorbě odrůdy pšenice vhodné do konkrétních půdně-klimatických podmínek.

Nyní nově metodika ke stažení také na webu ČTPEZ - viz níže přílohy.
Příloha:  Metodika ke stažení [2.4 MB, pdf]
Souvisí s členy:  ČZU, VÚRV, JU

© 2012 - ČTPEZ - Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství

Sídlem ČTPEZ je sídlo koordinátora: Bioinstitut o.p.s., Ondřejova 13, 779 00 Olomouc, e-mail: info@ctpez.cz
Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect