www.ctpez.czVýzkum a inovaceTP OrganicsInfoservis TP Organics › Infoservis z IFOAM Organics Europe a TP Organics: září 2020

Infoservis z IFOAM Organics Europe a TP Organics: září 2020

19.9.20  |    

foto
Průlomová metoda detekce GMO; nový rozpočet EU; pozvánky na koference; možnosti sektoru EZ pomoci s transformací evropského zemědělství a potravinářství. Více v zářijovém infoservisu.

1) IFOAM Organics Europe zveřejnil výroční zprávu za rok 2019. O úspěších evropského sektoru ekologického zemědělství si můžete přečíst zde.

2) Výzkumné centrum Evropské Komise zjišťuje dopady pandemie Covid-19 na zemědělský sektor. Dotazník je anonymní a vyplnit jej můžete do 30.9. 2020 zde.

3) Poslední návrh Evropské Komise stran víceletého finančního rámce EU zůstal za očekáváním. Ačkoli EK slibuje 30 % rozpočtu na klimatická opatření, byly oproti minulé sedmiletce navrženy značné škrty ve výzkumném programu Horizon Europe a druhém pilíří SZP (o cca 100 mld. EUR). Evropský Parlament se již vyjádřil, že návrh v této podobě nepřijme. Nízký rozpočet na vědu a výzkum kritizují ve svém společném prohlášení i Evropské Technologické Platformy, kam se řadí i TP Organics.

4) Letošní ročník TP Organics Innovation Days se uskuteční 24. - 25. 11. v Bruselu. Ústředním tématem budou letos osiva.

5) TP Organics zveřejnilo "policy paper" v němž dává do kontextu Zelenou dohodu pro Evropu a Strategii od zemědělce ke spotřebiteli. Dokument představuje klíčová doporučení, potřebná k překonání výzev, které stojí před zemědělstvím a produkcí potravin obecně.

6) Koalice evropských nevládních organizací zveřejnila první "open source" metodu detekce geneticky modifikovaných plodin. Jde o průlomový výsledek, který byl publikován v odborném časopise Foods, a to zejména z toho důvodu, že navzdory tvrzení biotechnologického průmyslu, lze vyvinout účinnou metodu detekce nových GMO (včetně CRISPR/Cas9). Výsledek tříletého projektu, na němž se podílel i IFOAM Organics Europe je shrnut v informativním videu. Ochraně evropských spotřebitelů skrze nastavení preventivních opatření před kontaminací ne-GMO produkce už tak nyní nic nebrání.

7) Třetí ročník IFOAM OE Meets Business se uskuteční 8. 12. 2020. Tématy letošního setkání bude: implementace nového nařízení o ekologické produkci, vliv Brexitu a Covidu na sektor EZ, možnosti EZ v naplňování Strategie od zemědělce ke spotřebiteli.

© 2012 - ČTPEZ - Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství

Sídlem ČTPEZ je sídlo koordinátora: Bioinstitut o.p.s., Ondřejova 13, 779 00 Olomouc, e-mail: info@ctpez.cz
Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect