www.ctpez.czVýzkum a inovace › Zpráva ze semináře - Ukázkový ekologický sad

Zpráva ze semináře - Ukázkový ekologický sad

8.9.17  |    

foto
Jde to i ekologicky ukázal seminář společnosti BIOCONT LABORATORY dne 17. 8. 2017 v Brně. Účastníci se seznámili s průběhem řešení nového projektu "Ukázkový ekologický sad". Druhá část semináře proběhla přímo ve zvolené výsadbě. K vidění zde byla kvalitní tržní jablka odrůdy Gala vypěstovaná dle regulí ekologického zemědělství.
Rozvoj ekologického ovocnářství v České republice stagnuje. Pěstitelé zařazují do ekologického režimu spíše starší a často i extenzivní výsadby. Drtivá většina produkce z těchto sadů končí na zpracování (mošty, pyré, atp.). Kvalitního stolního ovoce v kvalitě bio se u nás vypěstuje poskrovnu. Celkové reputaci ekologických sadů velmi ublížil špatně nastavený dotační systém, kdy se v sadech místo ovoce sklízeli spíše snadno získané peníze.
Proto, aby vývoj nabral lepší trend, vznikl na Ministerstvu zemědělství návrh projektu "Ukázkový ekologický sad". Cílem projektu je založení modelového sadu hospodařícího v režimu certifikovaného ekologického zemědělství v nejvyšší produkční intenzitě, která je v současné době v českém ovocnářství dosahována. Hlavní smysl projektu spočívá v demonstraci možnosti intenzivní ekologické produkce jablek v podmínkách České republiky.
Řešitelem projektu je firma BIOCONT LABORATORY ve spolupráci s Ovocnářským družstvem Brno a Biofarmou Skřeněř. Od letošního roku se v Brně hospodaří na 6 hektarech intenzivní 4 leté výsadby odrůdy Gala v režimu EZ. Na pozemku Biofarmy Skřeněř vzniká zcela nový sad a letos jsou aktuálně vysázeny 2 ha odrůdy Santana. Projekt je prozatím na tři roky s předpokladem, že poté budou obě výsadby obhospodařovány ekologicky.
Dne 17. 8. 2017 proběhl v Brně praktický seminář k projektu. Účastníci se seznámili s průběhem řešení projektu v letošní sezóně. Velmi zajímavá byla i přednáška rakouského poradce Karla Waltla. Především část věnovaná uplatnění produkce ekologického ovoce na rakouském trhu. Druhá část semináře proběhla přímo ve zvolené výsadbě. K vidění zde byla kvalitní tržní jablka odrůdy Gala vypěstovaná dle regulí ekologického zemědělství.

„Věřím, že tato praktická ukázka byla a bude stimulem pro ovocnáře, kteří uvažují o hospodaření v režimu EZ“, shrnul hlavní záměr akce Ing. Václav Psota, jehož oblastí specializace ve společnosti BIOCONT LABORATORY jsou právě sady a který účastníky celým seminářem provázel.
Štítky:  rostlinná výroba
Souvisí s členy:  Biocont Laboratory, s.r.o.
foto
foto

© 2012 - ČTPEZ - Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství

Sídlem ČTPEZ je sídlo koordinátora: Bioinstitut o.p.s., Ondřejova 13, 779 00 Olomouc, e-mail: info@ctpez.cz
Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect