Články

Vyšlo v Zemědělci: Pestřenky - úspěšní opylovači v zemědělské praxi
15.3.19 | Nápadný úbytek hmyzu v posledních letech je aktuálním tématem odborníků i široké veřejnosti. Vedle poklesu množství je alarmující i výrazné snížení jeho druhové rozmanitosti. Narušují se tak na hmyzu závislé opylovací cykly, harmonizované dlouhou dobu společného vývoje rostlin a hmyzu. O některé druhy jsme přišli, o některé můžeme záhy přijít. Relativně odolnou skupinou hmyzu, schopnou zajistit opylení široké škály divokých i kulturně pěstovaných rostlin, jsou pestřenky, žlutě pruhované “mouchy”. Přestože není jejich využívání v zemědělství zatím nepříliš rozšířené, nabízí oproti chovaným opylovačům řadu východ.
Vyšlo v Agrobázi: Ekologické zemědělství v České republice – 14 % ploch versus 1 % spotřeby biopotravin?
8.3.19 | Čísla souhlasí, ale tvrzení, že ekologické zemědělství produkuje na 14 % zemědělské půdy jen 1 % potravin, není správné. Zemědělská produkce ekofarem dosahuje 6,8 mld. Kč (tj. 5 % celkové produkce českého zemědělství), což s ohledem na odlišné výrobní zaměření, velikostní strukturu a přírodní podmínky, ve kterých se rozvíjí, lze považovat za dobrý výsledek.
Zkoušení odrůd pšenice ozimé pro ekologické zemědělství
20.2.19 | V roce 2018 proběhl již třetí rok zkoušek pšenice ozimé pro Seznam doporučených odrůd (SDO) v režimu ekologického zemědělství (EZ). Jejich cílem je poskytnout zemědělcům informace o vlastnostech odrůd při pěstování v ekologickém systému hospodaření. Zkoušky organizuje ÚKZÚZ, Národní odrůdový úřad, odborným garantem je PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců.
Ekologické inovační dny a G-STIC 2018
20.2.19 | Koncem roku 2018 se v Bruselu uskutečnil 4.ročník konference Ekologické inovační dny (Organic Innovation Days) pořádané evropskou technologickou platformou pro výzkum v oblasti biopotravin a ekologického zemědělství (TP Organics) a agroekologická sekce konference G-STIC 2018. Obou konferencí, plných nejen různorodých přednášek, ale i workshopů a zajímavých setkání se jako členové organizace TP Organics účastnili i zástupci ČTPEZ.
Vyšlo v Zemědělci: Uživí ekologické zemědělství svět?
17.1.19 | Dle odhadu Foof and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) dosáhne v roce 2050 počet lidí na planetě 9 miliard. S vyšší poptávkou po potravinách dochází k rozšiřování ploch zemědělské půdy, s intenzifikací zemědělství stoupá i ekologická zátěž. Vzhledem k omezeným plochám zemědělské půdy je třeba hledat řešení, která v budoucnu zajistí nejen dostatečné množství potravin, ale i udržitelnost zemědělských systémů. Zatímco se vědci shodují na tom, že v tomto ohledu neexistují jednoduchá řešení, politici se spíše jednostranně zaměřují na zvyšování efektivity potravinové produkce. Jaká je role ekologického zemědělství v těchto systémech, je v poslední době předmětem řady odborných diskuzí.
Vyšlo v Zemědělci: Ekosystémové funkce a služby se vyplatí podporovat. I v dotacích.
19.12.18 | Zemědělsky obhospodařovaná půda a krajina je odjakživa vnímána a využívána jako zdroj surovin pro výrobu potravin a krmiv pro hospodářská zvířata a její ekonomické hodnocení je založeno na potenciálu produkce, kdy cenu udává přímý užitek pro člověka. Poskytuje však i řadu tzv. mimoprodukčních funkcí, které jsou pro existenci produkčních funkcí naprosto nezbytné (zmírňování teplotních extrémů, zadržování vody, obnova půdní organické složky, produkce kyslíku ad.), Společnost je považuje za samozřejmé a ve svém hodnotovém systému je zcela opomíjí. Význam a podpora těchto služeb není zvažován ani při výpočtu plateb zemědělských dotací.
Vyšlo v Agrobázi: Biomléko – v České republice nevyužitý potenciál
30.11.18 | Zájem o biomléko v Evropě stoupá, v řade zemí EU se jeho produkce několikanásobně zvýšila. Jak je na tom ČR? Článek přináší údaje o stavu dojnic a vývoji produkce biomléka v EU a srovnání s vývojem produkce a cen biomléka v ČR.
Společná zemědělská politika – shrnutí vývoje a postoj IFOAM EU
9.11.18 |O pozici IFOAM EU k nové SZP jsme informovali v rozsáhlém článku, který vyšel v časopise Agrobase. Doporučení evropské sektorové organizace zastupující v Bruselu ekologické zemědělství nejsou bohužel v plné shodě s návrhem Evropské Komise. Tento návrh mají nyní v rukách členské státy a Evropský Parlament. Jakým způsobem se tedy návrh vyvíjí?

Vyšlo v Agrobázi: UNISECO - porozumění a zlepšení udržitelnosti agroekologických zemědělských systémů v EU
22.10.18 | Je zřejmé, že pokud máme zajistit dostatek potravin a současně ochránit půdu, vodu a biodiverzitu, tak s dominantními typy konvenčního zemědělství si nevystačíme. Potřebujeme udržitelnější způsoby hospodaření a zcela zásadní jsou agroekologické přístupy. K větší udržitelnosti evropských zemědělských systémů má přispět nově projekt UNISECO.
Vyšlo v Agrobázi: Minulost a současnost českého zemědělství: proč jsou některé podniky úspěšné a jiné ne?
22.10.18 | Za posledních sto let zaznamenalo zemědělství dynamický vývoj a výrazný nárůst produktivity. S narůstající intenzifikací se však výrazně prohloubily negativní dopady zemědělství na kvalitu životního prostředí, proto se začátkem 20. století vyvinulo ekologické zemědělství. Jaké faktory ovlivňují úspěšnost/výkonnost ekofarem odhalila analýza z dat FADN.
Vyšlo v Zemědělci: Trendy produkce biomléka a jeho uplatnění na evropském trhu
18.10.18 | Zájem o biomléko v Evropě stále stoupá. V posledních několika letech se jeho produkce v členských státech několikanásobně zvýšila. Značný potenciál pro farmáře má nejen díky environmentálně šetrnému způsobu hospodaření, ale i zajímavým výkupním cenám.
Budoucí podoba Společné zemědělské politiky se může vychýlit oběma směry
11.10.18 | Na European Organic Congress ve Vídni se konala vysoce obsazená debata k budoucí podobě Společné zemědělské politiky EU.
Vyšlo v Zemědělci: Separace lístků a stonků leguminóz - inovativní řešení výroby proteinových krmiv v ekologickém chovu prasat
26.9.18 | Ve snaze lépe využívat výsledky výzkumu v praxi a zvyšovat konkurenceschopnost a udržitelnost evropského zemědělství, podporuje Evropská unie v rámci Programu rozvoje venkova (PRV) nový koncept spolupráce mezi výzkumem a praxí tzv. Evropské inovační partnerství pro zemědělskou produktivitu a udržitelnost (EIP-AGRI). Principem této spolupráce je řešení konkrétního problému nebo inovativního podnětu z praxe v rámci tzv. operační skupiny. Členy operační skupiny jsou zástupci výzkumu i praxe, kteří společně hledají vhodná řešení na základě výsledků již realizovaných výzkumů.
Informační leták: EZ v Libereckém kraji
20.9.18 | Víte, že… Třetina zemědělské půdy v Libereckém kraji je obhospodařována ekologicky. Dominují zejména travní porosty s chovem zvířat, které představují zhruba polovinu všech luk a pastvin v kraji. Šetrné extenzivní hospodaření napomáhá k ekologické stabilitě krajiny v Krkonošském národním parku i v dalších pěti chráněných krajinných oblastech (Kokořínsko, Lužické hory, České středohoří, Jizerské hory a Český ráj). V kraji se rozvíjí ekologické ovocnářství, faremní zpracování mléčných výrobků i chov drůbeže.
Informační leták: EZ v Jihomoravském kraji
20.9.18 | Víte,že...V Jihomoravském kraji se nachází nejvíce ekologicky obhospodařované orné půdy ze všech krajů České republiky. Zemědělské podniky jsou však v průměru nejmenší. K regionu neodmyslitelně patří především rozlehlé vinice a úrodná pole. Naopak louky a pastviny v ekologickém režimu zde téměř nenajdete. Je zde nejvíce producentů biopotravin, dvě třetiny z nich jsou vinaři.
Informační leták: EZ v kraji Vysočina
20.9.18 | Víte,že...V kraji Vysočina se chová nejvíce ekologických dojnic, koz a prasat v České republice. Ekofarmy zde mají často rodinný ráz a různorodé spektrum zemědělských činností. Tradiční bramborářské a mléčné zaměření regionu se odráží v množství ekostatků pěstujících zeleninu a farem s chovem krav s mléčnou produkcí.
Informační leták: EZ ve Středočeském kraji
20.9.18 | Víte, že…Ve Středočeském kraji se ekologicky hospodaří zhruba na 3 % zemědělské půdy, tři čtvrtiny z toho představují louky a pastviny. Na ekofarmách se nejčastěji chovají ovce a kozy. Najdete zde nejvíce ekologických chovů drůbeže v ČR. Každý desátý registrovaný výrobce biopotravin je ze Středočeského kraje a počtem výrobců se tak kraj řadí na druhé místo v ČR.
Informační leták: EZ v Pardubickém kraji
20.9.18 | Víte, že…V Pardubickém kraji vznikla první česká akreditovaná kontrolní a certifikační organizace, která zajišťuje kontrolu a certifikaci ekologického zemědělství a jeho produkce už od roku 1999.vPočet ekofarem, výrobců biopotravin a faremních zpracovatelů patří k nižším mezi kraji ČR, přesto rok od roku stoupá.
Informační leták: EZ v Olomouckém kraji
20.9.18 | Víte, že…Olomoucký kraj je kolébkou ekologického zemědělství. V roce 1989 začaly první tři podniky v podhůří Jeseníků hospodařit ekologicky. Dnes je v kraji 16 % zemědělské půdy obhospodařováno ekologicky. Zhruba 8 % z ní je orná půda, na které se nejčastěji pěstuje obilí a luskoviny na zrno, pícniny ke krmení, významné jsou i okopaniny a bylinky. Téměř pětina skotu, polovina ovcí a třetina koní je v kraji chována ekologicky, a proto je zde přes 63 % travních porostů v ekologickém režimu.
Informační leták: EZ v Karlovarském kraji
20.9.18 | Víte, že…Více než polovinu zemědělské půdy kraje tvoří travní porosty, a proto zde převládá pastevní způsob chovu skotu a ovcí. Téměř 70 % skotu i ovcí z jejich celkového počtu v kraji je chováno na ekofarmách. Najdete zde sice jen velmi málo faremních zpracovatelů, ale jejich výrobky dosahují výborné kvality. Svědčí o tom mimo jiné řada ocenění z potravinářských soutěží, tak neváhejte ochutnat…
Informační leták: EZ v Královéhradeckém kraji
20.9.18 | Víte, že…Více než 200 ekofarem hospodaří téměř na 10 % zemědělské půdy kraje. Převažují zde ekologické pastviny s chovem masného skotu, ovcí a koní. Kraj má také významné zastoupení v ekologickém chovu prasat v ČR. Úspěšně se rozvíjí faremní zpracování masa a ovoce. Turistickému zájmu o region se přizpůsobují i místní ekofarmy, které nabízejí ubytování, stravování nebo vyjížďky na koních.
Vyšlo v Zemědělci: Ekologické demonstrační farmy - VH Agroton s.r.o.
4.9.18 | Protierozní způsoby hospodaření se v současné době stávají klíčovým tématem pro zemědělce a v souvislosti s ochranou vody v krajině i pro celou veřejnost. Ministerstvo zemědělství proto, v souladu se Strategií rezortu Ministerstva zemědělství České republiky s výhledem do roku 2030, podporuje cesty vedoucí k udržitelnému nakládání s přírodními zdroji i skrze podporu činnosti Demonstračních farem.
Přihlaste svůj projekt do soutěže o nejlepší inovace v oblasti ekologického zemědělství
30.8.18 | TP Organics, Evropská technologická platforma pro výzkum v oblasti biopotravin a ekologického zemědělství (EZ) vyhlásila soutěž o nejlepší inovativní projekty, které přispívají k rozvoji potravinářských a zemědělských systémů na ekologických a agroekologických principech. Uzávěrka přihlášek je 15. 9. 2018.
Vyšlo v Zemědělci: Ekologické demonstrační farmy
22.8.18 | Protierozní způsoby hospodaření se v současné době stávají klíčovým tématem pro zemědělce a v souvislosti s ochranou vody v krajině i pro celou veřejnost. Ministerstvo zemědělství proto, v souladu se Strategií rezortu Ministerstva zemědělství České republiky s výhledem do roku 2030, podporuje cesty vedoucí k udržitelnému nakládání s přírodními zdroji i skrze podporu činnosti Demonstračních farem.
Nové šlechtitelské postupy by měly být regulovány stejně jako GMO – vyjádření Evropského soudního dvora
26.7.18 |Včera 25.7. 2018, vydal Evropský soudní dvůr průlomové rozhodnutí týkající se nových šlechtitelských postupů. Ty by měly být od nynějška regulovány zcela stejně jako „konvenční“ GMO. O vývoji i historii případu jsme informovali zde a nyní přinášíme definitivní rozuzlení příběhu.

Vyšlo v Agrobázi: Úspěšné modely rozvoje inovací - příklady v ekologickém zemědělství
25.6.18 | Inovace, síťování více aktérů, interaktivní přístupy a sdílení zkušeností, propojování výzkumu s praxí, modelové farmy, transdisciplinární týmy… to vše je dnes znakem úspěšného projektu. Článek přináší přehled zajímavých projektů mířících na ekologické zemědělství - operační skupiny EIP-AGRI v rámci PRV, výzkumné projekty v rámci H2020, ukázkové ekologické sady a modelové ekofarmy s polní produkcí.
Vyšlo v Agrobázi: Biopotravinám se na světovém i evropském trhu daří
25.6.18 | Světový i evropský trh s biopotravinami zažívá boom. Celosvětový trh biopotravin překročil 80 miliard eur a zaznamenal 10% meziroční nárůst. Ještě dynamičtěji se vyvíjí biotrh v Evropě, kde řada zemí ohlásila další dvouciferný nárůst. Článek přináší data z poslední publikované Světové ročenky ekologického zemědělství, kterou každoročně vydává švýcarský výzkumný ústav pro ekologické zemědělství FiBL a světová nevládní organizace IFOAM – Organics International.
Viceprezidentem IFOAM EU byl zvolen Čech!
21.5.18 |Valná hromada IFOAM EU volila na svém zasedání nové devítičlenné předsednictvo na dvouleté funkční období. Jeho hlavním úkolem bude dosáhnout environmentálně příznivého znění připravované Společné zemědělské politiky po roce 2020. Dále lze v jeho funkčním období předpokládat dokončení schvalovacího procesu nového evropského nařízení o ekologické produkci včetně publikace delegovaných a implementační předpisů. Interním úkolem zůstává vyřešit finanční samostatnost IFOAM EU, tak aby organizace nebyla závislá na externích grantech a mohla se více soustředit na jádrové činnosti svojí práce.

Vyšlo v Zemědělci: Participační šlechtění v ekologickém zemědělství
18.5.18 | Vhodná odrůda jako jeden ze základních faktorů ovlivňujících výnos je podstatou úspěšného pěstování. Ekologičtí zemědělci potřebují odrůdy zemědělských plodin, které jsou plastičtější k podmínkám prostředí a jsou schopné dosáhnout vyrovnaného výnosu při pěstování v nevyrovnaných půdních podmínkách. Současně musí mít vysokou odolnost vůči chorobám a škůdcům, protože využití klasických pesticidů běžných v konvenčním systému hospodaření není povoleno.