Články

Vyšlo v Zemědělci: Veterináři a potravináři nově vstoupili do kontrol ekologické produkce
20.4.17 | Navzdory evropským trendům, které považují ekologické zemědělství za favorizovanou alternativu pro trvale udržitelnou zemědělskou výrobu v budoucnosti, se biopotraviny stále potýkají s iracionálně nízkou důvěrou českého spotřebitele. Přesto se zvyšujícím se zájmem o kvalitu potravin se i náš spotřebitel nutně začíná více zajímat o ekologické zemědělství jako o prostředí, v němž ekologicky šetrným způsobem vznikají potraviny vysoké kvality.
Biopotraviny: Staly se hitem, a tím zůstanou
4.4.17 |Různé pohledy na ekologické zemědělství a biopotraviny přinesl odborný blok přednášek, který uspořádala PRO-BIO LIGA ve spolupráci s ČTPEZ na Bio stylu v rámci Festivalu Evolution. Zvolená témata byla letos více orientovaná na spotřebitele a mluvčí představili trendy, které sektor za uplynulé čtvrtstoletí ovlivnily.

Informační leták: EZ v Ústeckém kraji
20.3.17 | Víte, že…V celém okrese Most najdete jen sedm ekofarem, zatímco na Děčínsku jich je přes sto. Devadesát procent ekologických ploch v kraji jsou pastviny, ale maso ani mléko si tu obvykle nekoupíte, dodává se dalším zpracovatelům. Naštěstí však přibývají také rodinné farmy, které svou produkci prodávají přímo „ze dvora“.
Informační leták: EZ v Plzeňském kraji
20.3.17 | Víte, že…Ekofarmy v Plzeňském kraji chovají nejvíce koní z celé republiky a v počtech skotu (především masného) jsou hned na druhém místě. Najdete zde farmy s vlastní porážkou a prodejem masa přímo ze dvora. V rostlinné bioprodukci převažují obilniny a pícniny, seženete však také bioovoce nebo mošty. Mnoho ekofarem nabízí rovněž ubytování.
Vyšlo v Zemědělci: Poptávka po bioosivu převyšuje nabídku
15.3.17 | V ekologickém zemědělství je zemědělec povinen použít certifikovaný ekologický rozmnožovací materiál. V České republice jsou však stále hojně využívány výjimky na používání konvenčního osiva. Důvodem je zejména cena bioosiva, jeho nedostatečná nabídka, ale i nezájem trhu o rostlinnou produkci vypěstovanou z certifikovaného bioosiva.
Výroční zpráva ze stacionární polní zkoušky za rok 2015
7.3.17 | Již druhým rokem probíhá na vybraných zkušebních stanicích ekologický polní pokus, kterým Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský reaguje na rozvoj ekologického zemědělství v České republice. Pokus si klade za cíl posoudit dlouhodobou udržitelnost ekologického hospodaření na orné půdě v podmínkách České republiky.
Tisková zpráva: Copa & Cogeca proti patentování
1.3.17 | Copa & Cogeca vydala tiskovou zprávu k problematice patentů o které jsme vás již dříve podrobně informovali v článku nazvaném Hrozí monopolizace trhu s osivy?viz. Zemědělec č. 29/2016.

Vyšlo v Zemědělci: Zkoušení odrůd pro ekologické zemědělství
17.2.17 | V roce 2016 proběhl druhý rok zkoušek pro Seznam doporučených odrůd (SDO) v režimu ekologického zemědělství. Jejich cílem je zajistit zemědělcům dostatek informací o vlastnostech odrůd při pěstování v ekologickém systému hospodaření. Zkoušky organizuje ÚKZÚZ, Národní odrůdový úřad, odborným garantem je PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců.
Vyšlo v Zemědělci: Za evropskými vizemi kulháme
21.12.16 | Ve dnech 14. -15. listopadu se v Praze na Ministerstvu zemědělství konal BIOSUMMIT, dvoudenní konference o ekologickém zemědělství a biopotravinách.
Vyšlo v Zemědělci: České biovinařství v roce 2016
18.12.16 | Ekologické vinohradnictví České republiky je svým rozsahem, kvalitou a intenzitou produkce jedním z mála odvětví ekologického zemědělství, v němž jsou zemědělci České republiky plně srovnatelní s kolegy z nejvyspělejších států EU, jako je Německá spolková republika nebo Rakousko.
Infoservis z IFOAM: prosinec 2016
14.12.16 | Předvánoční Rada ministrů zemědělství EU a rozhodné vystoupení Mariana Jurečky, s jehož názory souzní evropský ekozemědělský sektor; Organic Leadership Course ve Splitu; přístup do databáze organic-market.
TZ PRO-BIO Liga: Právě vychází podrobný manuál k založení KPZ
29.11.16 | Věříte v lokálnost? Zajímá vás, co všechno ovlivňujete svým nákupem potravin? Chcete mít čerstvé potraviny? Založte si kápézetku. V příručce Zapoj se do KPZ najdete podrobný návod, jak na to.
Infoservis z IFOAM: říjen 2016
21.10.16 | Přínášíme podzimní zprávy z dění v Evropě: Jak překlenout informační propast mezi praktiky, vědci a poradci?, GMO v Evropě, nový prováděcí předpis k 1235/2008, pozvánky na konference a kongresy...
Wine & Degustation: Rozhovor s Ing. Milanem Hluchým
14.10.16 | "Vinaři musí postupně sami pochopit, že je pro ně hospodaření v ekologickém režimu dlouhodobě výhodné, nelze je k tomu nutit," říká zakladatel a předseda spolku Ekovín Dr. Ing Milan Hluchý v rozhovoru, který si můžete přečíst v říjnovém čísle časopisu Wine & Degustation. Článek o tom, proč špičkoví vinaři přechází do ekologického režimu, jak důležité je pro rozvoj jakéhokoliv odvětví kvalitní poradenství i o tom, proč by se zemědělci měli znovu naučit vnímat půdu jako na to nejcennější, co mají. 
Vyšlo v Zemědělci: Pacht a zlepšení půdní kvality a Pro komunitou podporované zemědělství
20.9.16 | V Zemědělci č. 38 jsme informovali o aktualizované metodice pro pachtovní smlouvy a III. Evropském setkání KPZ, které se konalo ve dnech 16.-18. září v Ostravě.Publikované články najdete v plném znění na našem webu v již dříve zveřejněných aktualitách.

Informační leták: EZ ve Zlínském kraji
5.9.16 | Víte, že… Téměř jedna pětina zemědělské půdy ve Zlínském kraji je obhospo-dařována ekologicky. Stáda masných krav a ovcí se pasou na více než 30 tisících hektarech ekologických luk a pastvin, na orné půdě se ekologicky pěstují zejména pícniny pro hospodářská zvířata, zelenina a obiloviny. Dobře se zde rozvíjí ovocnářství, faremní zpracování mléčných výrobků a agroturistika. Biopotraviny z regionu najdete v obchodech po celé republice.
Informační leták: EZ v Moravskoslezském kraji
5.9.16 | Víte, že… Téměř pětina zemědělské půdy v Moravskoslezském kraji je obhospodařována ekologicky. Převažují zde ekologické pastviny s chovem krav, ovcí, koz a koní. Úspěšně se rozvíjí ovocnářství a faremní zpracování masa a mléčných výrobků. Farmy v horách a podhůří Beskyd a Jeseníků nabízí ubytování a stravování z farmářské produkce.
Informační leták: EZ v Jihočeském kraji
5.9.16 | Víte, že ...Jihočeský kraj je region s největší výměrou ekologicky obhospodařované zemědělské půdy v České republice. Díky kopcovitému rázu krajiny s množstvím luk a pastvin tu převažují ekofarmy s chovem masného skotu, ovcí a koz. Více informací v přiloženém letáku.
Pachtovní smlouvy, které ocení ekozemědělci
29.8.16 |Právě vychází aktualizovaná Metodika půdního průzkumu zemědělských pozemků určená pro pachtovní smlouvy. Nově nabízí i návrhy řešení v případě, že v době pachtu dojde na pozemku ke zlepšení půdní kvality. To vedle vlastníků ocení zejména ekologičtí zemědělci. Diskuze nad smyslem ekologického zemědělství se tak pro jednou posouvá od debat nad kvalitou biopotravin k reálnému měření přínosů v podobě zhodnocených pozemků.

Vyšlo v Zemědělci: Šetrné agrotechniky na youtube
29.8.16 | Na youtube kanálu Bioinstitutu můžete nově shlédnout instruktážní videa, mimo jiné zaměřená na techniky redukovaného zpracování půdy v systému ekologického zemědělství. Krátké filmy pravidelně připravuje švýcarský výzkumný ústav FiBL. Přestože se jedná o zahraniční zkušenosti, mohou být videa zajímavým podnětem i u nás.
Infoservis z IFOAM
21.7.16 | Žhavé letní novinky z dění nejen v EU: Co (ne)přineslo nizozemské předsednictví a jak naváží Slováci? Zveřejnění dobrovolných zásad udržitelného hospodaření s půdou z pera FAO doporučuje EZ. Společná zemědělská politika EU se míjí slibovaným účinkem, sděluje FiBL. Cíl pro ČR snížit emise ze zemědělství o 14 % do roku 2030. 25 000 EUR za dobrý nápad. Brexit a důsledky pro EZ v EU. A nejen to!
Vyšlo v Zemědělci: Hrozí monopolizace trhu s osivy?
18.7.16 | Udělením dvou průmyslových patentů přišla v loňském roce Evropa o další ze svých tabu. Evropský patentovací úřad totiž precedentním výrokem porušil zákaz patentovat živé organismy. Vyrazili jsme mílovými kroky ke koncentraci moci v rukou několika nadnárodních šlechtitelských firem.
Vyšlo v Zemědělci: Bio v regionech a vítězové letošních soutěží
1.7.16 | V Zemědělci č. 24., který vyšel 13. 6., se stručně dozvíte o osvětovém projektu BIO V REGIONECH a velkých ekologických podnicích, které letos obsadily vítězná místa v tradičních soutěžích o nejlepší ekofarmy - Bartákův hrnec a Nejlepší sedlák roku Svazu PRO-BIO.
Vyšlo v Potravinářské revue: Biomléko: rozdíly v mastných kyselinách i množství jódu
10.6.16 | Začátkem letošního roku byla v British Journal of Nutrition zveřejněna rozsáhlá srovnávací studie, která sledovala rozdíly mezi mlékem z ekologické a konvenční produkce. Výsledky systematického přehledu a meta analýzy poukázaly vedle rozdílů v kvalitě a množství nenasycených kyselin a dalších sledovaných složek také na výrazně vyšší množství jódu v konvenčním mléce. Skutečnost, vysvětlovaná zejména extenzivním způsobem odchovu v ekologických mléčných chovech, může být zajímavým příspěvkem do diskuze o optimálním vyvažování množství přijímaného jódu i v české populaci.
Infoservis z IFOAM: květen 2016
30.5.16 | Co se děje v Evropě? Trialog o návrhu nařízení o ekologické produkci vrcholí, řeší se patenty na standardně šlechtěná osiva i (ne)prodloužení povolení používání glykofosfátů. Nespí ani příprava TTIP.
Vyšlo v Zemědělci: Biopotravina roku 2016 a ČTPEZ na Našem poli
28.5.16 | Soutěž Česká biopotravina roku každoročně oceňuje to nejlepší, co se u nás v biokvalitě vyrábí. V Zemědělci si můžete přečíst o historii soutěže, podmínkách i o možnosti přihlásit své výrobky do letošního ročníku. Druhý článek informuje o aktivitách ČTPEZ na výstavě Naše pole a programu, který je zde připraven pro ekologické zemědělce. Akce se koná 9.-10. června v Nabočanech.
Vyšlo v Zemědělci: Příprava evropského nařízení, Agroecology Europe a Bio Styl
12.4.16 | V Zemědělci č. 15 jsme informovali o aktuálním stavu příprav nového evropského nařízení o ekologickém zemědělství, založení asociace Agroecology Europe a přednáškovém bloku "Ekologické zemědělství - víc než jen biopotraviny".
Infoservis z IFOAM: duben 2016
11.4.16 | Přinášíme novinky z průběhu Trialogu o návrhu nařízení o EZ; informujeme o novém předsednictvu IFOAM EU, kam byl zvolen i Jiří Lehejček z ČTPEZ, jako jediný zástupce z nových členských států EU; přinášíme klíčové myšlenky Evropského ekozemědělského kongresu a mnoho dalšího.