Farmáři, šlechtitelé a organizace uchovávající osivo vyzývají členské státy, aby chránily možnost výměny osiva mezi zemědělci

BRUSEL, 19. 6. 2025 – Koalice organizací sdružující farmáře, šlechtitele a zástupce organizací uchovávajících osivo dnes zaslala společný dopis ministrům zemědělství v členských státech EU s výzvou, aby zajistili ochranu práva zemědělců na vzájemnou výměnu osiv. Signatáři požadují, aby připravované nařízení o rozmnožovacím materiálu rostlin (PRM) bylo výslovně uznáno právo zemědělců na uchovávání, používání, výměnu a prodej vlastního osiva – včetně možnosti finanční náhrady.

„Po generace zemědělci uchovávali a sdíleli osivo, přizpůsobovali ho místním podmínkám a vytvářeli tak bohatou zemědělskou rozmanitost. Zákaz těchto praktik by znamenal krok zpět,“ uvedl Eduardo Cuoco, ředitel IFOAM Organics Europe, a dodal: „Různé zemědělské systémy mají různé potřeby, což musí zákony týkající se osiva zohlednit. Uznání a podpora výměny osiv nijak neohrožují komerční trh s osivem.“

„Výměna osiv mezi zemědělci není jen klíčovým nástrojem pro potravinovou suverenitu a zemědělskou rozmanitost, ale i živým projevem kulturního dědictví a odolnosti komunit. Vyzýváme členské státy EU, aby hájily práva zemědělců uchovávat, sdílet a produkovat osivo přizpůsobené místním podmínkám,“ uvedla Marta Messová, generální tajemnice organizace Slow Food.

„Výměnu PRM mezi farmáři už teď uznává několik členských států a mnoho dalších ji alespoň toleruje – jde totiž o nezbytnou praxi, která napomáhá dynamicky udržovat zemědělskou rozmanitost,“ doplnila Alessandra Turcová z řídícího výboru Evropské koordinační sítě Via Campesina. „Pojďme společně zajistit, aby budoucnost osiva zůstala rozmanitá, decentralizovaná a demokratická,“ uzavřela.

Zatímco návrh Evropské komise obsahoval článek umožňující výměnu osiv mezi zemědělci, který podpořil a dále rozpracoval Evropský parlament, nejnovější zpráva o postupu pod polským předsednictvím Rady EU tento článek zcela vypustila – což koalice ostře odsoudila.

Aby byla práva zemědělců na osivo chráněna a současně byla v souladu s Deklarací OSN o právech rolníků (UNDROP), vyzývají signatáři členské státy k úpravě připravovaného nařízení. Požadují, aby byla umožněna výměna PRM mezi zemědělci, aby množstevní limity odpovídaly skutečným potřebám farmářů a aby nebyla zaváděna územní omezení.

O postoji Rady EU k této reformě evropské legislativy o PRM budou ministři zemědělství jednat 23. června na zasedání Rady AGRIFISH.

Signatáři (v abecedním pořadí): ARCHE NOAH, Biodynamic Federation Demeter International, European Coordination Via Campesina, IFOAM Organics Europe, Slow Food.

 Kontakt:

Eric Gall, zástupce ředitele, eric.gall@organicseurope.bio, +32491072537
nebo www.organicseurope.bio

Doplňující informace:

Oficiální dokumenty Evropské unie
Návrh nařízení Evropské komise o rozmnožovacím materiálu rostlin (PRM)
Stanovisko Evropského parlamentu k návrhu nařízení o PRM
Nejnovější zpráva o postupu projednávání PRM od polského předsednictví Rady EU