INFOSERVIS Z IFOAM ORGANICS EUROPE KVĚTEN 2025

Dlouho očekávaná Strategie pro vodohospodářskou odolnost je na světě – jaké stanovisko k ní zaujala IFOAM OE, o tom se dočtete v našem novém zpravodaji. Tématu vody, jejího nedostatku a znečištění pesticidy se v IFOAM věnují dlouhodobě: mimo jiné vydali infografiku, jejíž českou verzi nyní najdete na našem webu. IFOAM OE dále v květnu vydala stanovisko, v němž vyzývá k rychlejšímu a jednoduššímu schvalování biologických přípravků na ochranu rostlin, jejichž širší využití by znamenalo jednoznačný přínos pro biodiverzitu, ochranu vod i zdraví lidí.

Strategie pro vodohospodářskou odolnost postrádá konkrétní řešení

IFOAM Organics Europe vítá vznik strategie pro vodohospodářskou odolnost, kterou v těchto dnech vydala Evropská komise. Uznání klíčové úlohy ekologického zemědělství pro ochranu vodních zdrojů znamená krok správným směrem, Strategie nicméně postrádá konkrétní opatření týkající se ochrany vod před znečištěním pesticidy.

„Vynechání tématu pesticidů z evropské strategie vodohospodářské odolnosti představuje zásadní slepou uličku,“ řekl Eduardo Cuoco, ředitel IFOAM OE. „Nemůžeme mluvit o obnovení kvality vody a zároveň ignorovat účinky, které mají pesticidy na naše řeky, jezera a podzemní vody.“ Více se dozvíte v tiskové zprávě zde.

Biologická ochrana rostlin: IFOAM OE vyzývá k reformě

Koncem května zveřejnila IFOAM OE své stanovisko týkající se biologické ochrany rostlin. Vyzvala k rychlejšímu a jednoduššímu schvalování přípravků na bázi přírodních látek, které jsou důležité zejména pro ekologické zemědělce. Jak zdůraznil ředitel IFOAM OE Eduardo Cuoco, v současné době  je povoleno pouze omezené množství biologických přípravků a jejich schvalování mnohdy trvá i deset let. Zmiňovaná praxe brání širšímu využívání biologické ochrany rostlin v zemědělství, přestože tyto metody znamenají jednoznačný přínos pro biodiverzitu, vodu i zdraví lidí. Stanovisko obsahuje konkrétní návrhy, jak stávající překážky odstranit – počínaje sjednocením definic biokontroly přes podporu výzkumu až po změny na úrovni EU i členských států. Více informací naleznete v přeložené tiskové zprávě na našem webu.

 Regenerativní nemusí znamenat bez pesticidů

IFOAM OE zaujala analýza, kterou nedávno vydala nezisková organizace Friends of the Earth (FoE; Přátelé Země). Týká se „regenerativního“ bezorebného zemědělství, které navzdory svému názvu nemusí vždy přispívat ke zdraví půdy. Jak se FoE podařilo prokázat, takzvané regenerativní bezorebné zemědělství je v USA zodpovědné za třetinu celkové spotřeby pesticidů. Zpráva dále upozorňuje na to, že konvenční bezorebná produkce nezvyšuje obsah uhlíku v půdě a v některých případech bylo zjištěno, že jej snižuje.

Bezorebné zemědělství se v USA stalo vlajkovou lodí „regenerativních“ programů vedených zemědělskými podniky, jejichž motivací je zejména úspora pohnných hmot a snížení počtu pracovníků, nikoli zájem o zdraví půdy. Tyto podniky nevyužívají regenerativní zemědělství coby komplexní systém péče o půdu, ale vybírají si z tohoto systému pouze jednotlivé prvky, což má ve svém důsledku vážné dopady na biodiverzitu, zdraví půdy a následně i zdraví lidí. Skutečně regenerativní systémy jsou holistické, systémové a vylučují degenerativní postupy, jako je používání syntetických pesticidů.

FoE ve své zprávě poukazují na to, že ekologické zemědělství představuje jasně definovaný a regulovaný systém, který jednoznačně prospívá zdraví půdy, podporuje biodiverzitu a zmírňuje dopady změny klimatu. Současně zdůrazňují, že obdělávání půdy lze začlenit do udržitelných zemědělských systémů, které prospívají zdraví půdy.

Více informací týkajících se kontextu regenerativního a ekologického zemědělství najdete v tomto prohlášení IFOAM  Organics International.

Nové infografiky na našem webu

Infografika představuje stále oblíbenější způsob předávání informací – dokáže srozumitelně a vizuálně poutavě přiblížit i složitější témata, ať už studentům, veřejnosti, úředníkům nebo politikům. Nově jsou na našem webu k dispozici dvě infografiky z produkce IFOAM OE, které jsme přeložili do češtiny.

Ta první se týká udržitelného zadávání veřejných zakázek, jejichž přínosem může být mj. lepší ochrana životního prostředí, podpora místních ekonomik a snížení nákladů na zdravotní péči. Druhá infografika je věnovaná přínosu ekologického zemědělství pro zdraví vody. Obě jsou volně ke stažení a dalšímu využití.

Akce:

18.–19. 11. Organic Summit 2025 – Mottem akce je „Jak dosáhnout 25 % ekologické produkce a spotřeby v EU do roku 2030“. Summit se koná v Kodani v rámci dánského předsednictví EU, v úzké spolupráci s dánskou vládou. Řešit se bude mimo jiné otázka, jak může ekologické zemědělství expandovat a zároveň zajistit dostatečnou globální produkci potravin v rámci planetárních hranic.

23.9. EU Organic Awards – V tento den Evropská komise oznámí vítěze letošních cen EU za ekologické zemědělství a zhodnotí dosavadní pokrok v rámci evropského Akčního plánu pro rozvoj ekologického zemědělství. Vyhlášení cen se koná v Bruselu u příležitosti Dne ekologického zemědělství EU.

3.–5. 11. Organic Innovation Days – Už teď se můžete registrovat na každoroční událost zaměřenou na výzkum a inovace v oblasti ekologického zemědělství. V rámci akce bude oficiálně představen nový Strategický program výzkumu a inovací (SRIA) pro ekologické zemědělství a agroekologii. Proběhne také závěrečná konference projektu OrganicTargets4EU a slavnostně budou předány ceny OrganicAdviceNetwork. Pořádá TP Organics.