IFOAM kritizuje výrazný krok zpět v oblasti udržitelnosti v novém návrhu Společné zemědělské politiky

TISKOVÁ ZPRÁVA IFOAM, BRUSEL, 16. 7. 2025

Organizace IFOAM Organics Europe kritizuje návrh společné zemědělské politiky (SZP) na příští programovací období, který vyhrazuje finanční rozpočet výhradně na podporu příjmů ve formě plateb na plochu a ponechává na rozhodnutí členských států, zda budou financovat agroenvironmentální opatření. IFOAM Organics Europe proto vyzývá k jasnému vyčlenění prostředků SZP na ochranu životního prostředí, klimatu a dobrých životních podmínek zvířat. Jen tak lze zemědělcům zajistit předvídatelnou cestu k udržitelnému hospodaření.

Jan Plagge, prezident IFOAM Organics Europe, k tomu uvedl:
„Návrh Evropské komise, který zachovává prostředky SZP pouze pro platby na plochu, je nevyvážený a z hlediska budoucí veřejné politiky nevhodný. V rámci Strategického dialogu o budoucnosti zemědělství, který iniciovala předsedkyně Komise Ursula von der Leyen, bylo doporučeno, aby alespoň třetina rozpočtu SZP byla vyhrazena na ochranu ekosystémových služeb, včetně ekologického zemědělství. Pokud nebudou jasně nastaveny udržitelné cíle a pravidla v rámci rozpočtu EU a SZP, hrozí mezi členskými státy závod ke dnu, který ohrozí evropskou potravinovou soběstačnost. Je proto třeba posílit řídicí rámec Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD) a SZP, aby zvýšená flexibilita pro členské státy nevedla k potlačení aktivit v oblasti udržitelného hospodaření.“

Evropské hnutí za ekologické zemědělství vítá uznání ekologického zemědělství jako klíčového politického nástroje v rámci Společné zemědělské politiky po roce 2027, zároveň však varuje, že pokud nebude vyčleněn rozpočet na environmentální opatření, hrozí, že  členské státy tento nástroj nebudou využívat.

Jan Plagge k tomu dále uvedl:
„Zemědělci, kteří hospodaří udržitelně, například v rámci systému ekologického zemědělství, potřebují stabilní politickou podporu a dlouhodobou perspektivu. Ekologické zemědělství je klíčovým nástrojem veřejné politiky a mělo by zaujímat ústřední místo v systému založeném na pobídkách a co nejjednodušších pravidlech, aby se udržitelnost stala tou nejjednodušší volbou. Přestože o mnoha opatřeních v rámci SZP budou rozhodovat členské státy, ekologické zemědělství představuje pro správní orgány nejjednodušší a nejefektivnější způsob, jak naplnit vysoké environmentální ambice. Regulují jej totiž zákony Evropské unie a navíc má ekologické zemědělství zavedené silné certifikační systémy.“

Plagge pokračoval:
„Ekologické zemědělství je jednoduchým řešením, které představuje nejen významný přínos pro životní prostředí, ale nabízí také socioekonomické výhody pro zemědělce i společnost. Chrání zdraví zemědělců i spotřebitelů, zvyšuje ziskovost a odolnost farem, hraje klíčovou roli v generační obnově a pomáhá oživovat venkovské oblasti. Politici musejí zajistit, aby byli ekologičtí zemědělci za veřejné statky, které vytvářejí, prostřednictvím SZP odpovídajícím způsobem odměňováni. Zemědělci se budou věnovat udržitelnému hospodaření, pokud pro ně bude ekonomicky výhodné – proto potřebujeme rovné podmínky v celé EU, aby se udržitelnost zemědělcům skutečně vyplatila.“

Evropské hnutí za ekologické zemědělství zároveň apeluje na to, aby SZP i nadále usilovala o přechod na udržitelné zemědělsko-potravinářské systémy v EU. Prioritou by mělo být lépe motivovat a podporovat zemědělce, aby se aktivně zapojili do ambiciózní ekologické transformace svých farem, což jim umožní lépe čelit budoucím sociálním a environmentálním krizím.

Kontakt:

Eric Gall, zástupce ředitele, eric.gall@organicseurope.bio, +32491072537 nebo www.organicseurope.bio

Doplňující informace:

stanovisko evropského hnutí za ekologické zemědělství týkající se Společné zemědělské politiky

–  leták „Budoucnost zemědělství EU – reforma SZP, která dává smysl“

–  Přehled aktivit evropského hnutí za ekologické zemědělství ve věci Společné zemědělské politiky