Hlavní představitelé IFOAM OE a Ursula von der Leyen diskutovali o budoucnosti zemědělství v EU

Prezident IFOAM OE Jan Plagge, ředitel Eduardo Cuoco a koordinátorka pro politiku Hanna Winkler se setkali s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen a zástupci organizace ECVC (European Coordination Via Campesina), aby jednali o budoucnosti zemědělství v EU.

Diskuze se zaměřila na tato klíčová témata:

Zajištění spravedlivých a udržitelných cen pro zemědělce;

Snížení byrokracie a podpora inovací;

Zlepšení konkurenceschopnosti a udržitelnosti zemědělství v EU;

Udržení zemědělství jako prioritní oblasti v demokratickém prostředí

Prezident Plagge a ředitel Cuoco zdůraznili význam ekologického zemědělství jako dlouhodobého projektu EU, který by měl být považován za stěžejní iniciativu pro celý zemědělsko-potravinářský sektor. Postupy ekologického zemědělství prospívají zemědělcům i občanům EU.

Rozhovor se věnoval také strategiím pro dosažení spravedlivých cen pro zemědělce a posílení jejich role v dodavatelském řetězci. Diskutovalo se o způsobech, jak zvýšit udržitelnost a konkurenceschopnost zemědělského sektoru EU prostřednictvím omezení nadbytečné byrokracie a podpory inovací. Zdůrazněna byla potřeba, aby zemědělství zůstalo středobodem politiky EU bez ohledu na změny ve vládních či institucionálních strukturách.

Je povzbudivé, že hlas ekologického sektoru je v EU slyšet. IFOAM OE se zavázal zajistit, aby ekologické zemědělství zůstalo v centru diskusí o budoucnosti evropského zemědělství. Více podrobností a návrhů na udržitelný zemědělsko-potravinářský systém EU naleznete v manifestu IFOAM OE.