Červnový zpravodaj IFOAM Organics Europe se věnuje dění na Evropském kongresu o ekologickém zemědělství, který letos hostila Varšava. V červnu také IFOAM OE spolu s dalšími organizacemi zaslala dopis ministrům zemědělství členských států EU, v němž žádá o ochranu práva farmářů na sdílení osiva. V neposlední řadě Vám v tomto zpravodaji představíme novou infografiku věnovanou udržitelnému textilu. Podzim je sice ještě daleko, už teď se však můžete přihlásit na řadu zajímavých akcí, které proběhnou na nejrůznějších místech Evropy, počínaje vyhlášením EU Organics Awards v Bruselu 23. září. V příštím zpravodaji se zaměříme na reflexi nového návrhu unijního rozpočtu a Společné zemědělské politiky.
Nová infografika na téma udržitelný textil – Textilní průmysl bývá často označován jako „nejšpinavější byznys“. Ve skutečnosti je až čtvrtý nejšpinavější – každopádně Evropská komise nyní řeší, co s tím. Spotřebitelům, kteří se chtějí v tématu zorientovat, může pomoci nová infografika IFOAM. Dozvíte se z ní mimo jiné, že:
Evropská komise proto zařadila textilie mezi priority pracovního plánu pro roky 2025–2030 v rámci nařízení o ekodesignu udržitelných výrobků (ESPR). Současně Komise pracuje na strategii EU pro bioekonomiku, v jejímž rámci IFOAM Organics Europe prosazuje uznání ekologických vláken jako strategických biologických surovin díky jejich přínosům z hlediska udržitelnosti a širokému spektru využití napříč odvětvími – od módy po stavebnictví.
Infografiku najdete zde.
Budou mít zemědělci zakázáno prodávat vlastní osivo? – IFOAM Organics Europe spolu s dalšími organizacemi vyzývá členské státy EU, aby chránily právo zemědělců na vzájemnou výměnu osiv. V souvislosti s připravovaným nařízením Evropského parlamentu o produkci rozmnožovacího materiálu rostlin (PRM) totiž hrozí, že zemědělci o toto právo přijdou.
„Po generace zemědělci uchovávali a sdíleli osivo, přizpůsobovali ho místním podmínkám a vytvářeli tak bohatou zemědělskou rozmanitost. Zákaz těchto praktik by znamenal krok zpět,“ uvádí ředitel IFOAM Organics Europe Eduardo Cuoco a spolu s dalšími signatáři společného dopisu ministrům zemědělství v členských státech EU apeluje na to, aby právo zemědělců na uchovávání, používání, výměnu a prodej vlastního osiva zůstalo zachováno.
Vícese dozvíte v tiskové zprávě zde.
Evropský kongres ekologického zemědělství 2025: Budoucnost je bio! –Ve dnech 25.–27. června 2025 se ve Varšavě konal Evropský kongres ekologického zemědělství, který pod záštitou polského předsednictví Rady EU společně uspořádaly IFOAM Organics Europe a Polská komora biopotravin (PIZE). V prostorách Národního institutu venkovské kultury a dědictví se sešlo přes 200 zástupců ekologického sektoru z celé Evropy, aby diskutovali o klíčových tématech – od budoucnosti SZP a rozpočtu přes nové genomické techniky a regulaci pesticidů až po podporu mladé generace farmářů.
Často diskutovaným tématem byla zejména potřeba dlouhodobé stability a podpory biosektoru. Zazněl jasný apel na to, aby ekologické zemědělství – jako jediné právně definované udržitelné hospodaření na úrovni EU – bylo prioritou budoucí Společné zemědělské politiky. V neposlední řadě se hovořilo i o tom, jak je důležité zapojení mladých lidí do biosektoru. Jak zaznělo v závěru kongresu: budoucnost je bio – a budoucnost ekologického zemědělství je v rukou mladé generace.
Akce:
23. 9. EU Organic Awards – V tento den Evropská komise oznámí vítěze letošních cen EU za ekologické zemědělství a zhodnotí dosavadní pokrok v rámci evropského Akčního plánu pro rozvoj ekologického zemědělství. Vyhlášení cen se koná v Bruselu u příležitosti Dne ekologického zemědělství EU.
3.–5. 11. Organic Innovation Days – Každoroční událost zaměřená na výzkum a inovace v oblasti ekologického zemědělství. V rámci akce bude oficiálně představen nový Strategický program výzkumu a inovací (SRIA) pro ekologické zemědělství a agroekologii. Proběhne také závěrečná konference projektu OrganicTargets4EU a slavnostní předání cen OrganicAdviceNetwork. Pořádá TP Organics.
18.–19. 11. Organic Summit 2025 – Mottem akce je „Jak dosáhnout 25 % ekologické produkce a spotřeby v EU do roku 2030“. Summit se koná v Kodani v rámci dánského předsednictví EU, v úzké spolupráci s dánskou vládou. Řešit se bude mimo jiné otázka, jak může ekologické zemědělství expandovat a zároveň zajistit dostatečnou globální produkci potravin v rámci planetárních hranic.
27. 11. Organic Food Forum – Tato celodenní prezenční akce v kanceláři IFOAM Organics Europe spojí firmy, které v ekologickém sektoru již působí nebo o vstupu do něj uvažují. Fórum spojuje dosavadní akce Organic Food Conference a IFOAM Organics Europe Meets Business a nabízí tak zájemcům prostor pro výměnu zkušeností, navazování kontaktů a diskuse o nejnovějších trendech a příležitostech v ekologickém sektoru.
30. 11.–2. 12. Natexpo 2025 – V areálu Paris Expo Porte de Versailles se koná mezinárodní veletrh, jež přivítá účastníky z celého dodavatelského řetězce a zaměří se na zdraví, etiku a udržitelnost. Program nabídne například mezinárodní pavilony, cílenou podporu exportu a silný důraz na inovace a spolupráci.