Únorové vydání zpravodaje přináší analýzu kompromisního návrhu k novým genomickým technikám (NGT), který obsahuje nedostatky s možnými dopady na šlechtitele, zemědělce a potravinářský sektor. Představujeme také vizi pro evropské zemědělství a potravinářství, která zdůrazňuje význam ekologického hospodaření pro mezigenerační výměnu a ochranu ekosystémových služeb. Věnujeme se také Science Day 2025, kde se diskutovalo o výzkumu, inovacích a financování ekologického zemědělství v rámci veletrhu BIOFACH.
Nejnovější kompromisní text týkající se nových genomických technik (NGT) vykazuje závažné nedostatky, které mohou negativně ovlivnit evropské šlechtitele, zemědělce a potravinářský průmysl – organizace IFOAM OE vyjádřila vážné obavy ohledně nejnovějšího kompromisního návrhu legislativy týkající se nových genomických technik, předloženého členským státům 19. února 2025. Organizace varuje, že tento návrh obsahuje závažné nedostatky, které mohou negativně ovlivnit evropské šlechtitele, zemědělce a potravinářský průmysl.
Prezident IFOAM OE, Jan Plagge, vyjádřil zklamání nad tím, že nový text ignoruje opakované a jasné požadavky evropského potravinářského a zemědělského sektoru, šlechtitelů, environmentálních organizací a občanů. Zdůraznil, že je nezbytné, aby patentové nároky nezasahovaly do genetického materiálu, který lze získat konvenčním šlechtěním nebo který se vyskytuje v přírodě. Současný návrh však tuto otázku dostatečně neřeší.
Kromě otázek patentů IFOAM OE vyzývá politiky k urgentnímu řešení dalších záležitostí s cílem zachovat podnikatelskou svobodu a potravinovou suverenitu v EU. Evropský parlament se rozhodl zavést sledovatelnost, aby chránil svobodu volby v zemědělském a potravinářském sektoru. Rada by měla následovat tento krok a zároveň chránit integritu ekologické a konvenční produkce bez GMO tím, že zajistí národní suverenitu a právo zavádět národní opatření pro koexistenci.
Výrobci biopotravin spoléhají na členské státy v Radě, že zajistí jejich právo přijímat opatření pro sledovatelnost a národní koexistenci, aby byla zajištěna svoboda zemědělců, potravinářů a spotřebitelů nepoužívat NGT.
Vize pro zemědělství a potravinářství uznává ekologické zemědělství jako osvědčený postup v mezigenerační výměně a ochraně ekosystémových služeb – Vize pro zemědělství a potraviny uznává ekologické zemědělství jako atraktivní kariérní volbu pro mladé farmáře a zdůrazňuje jeho význam při poskytování ekosystémových služeb, které prospívají životnímu prostředí, vodě, půdě a kvalitě ovzduší. Toto uznání podtrhuje důležitost adekvátního odměňování ekologických zemědělců prostřednictvím Společné zemědělské politiky (SZP) za jejich přínos k ochraně životního prostředí.
Vize je v souladu s doporučeními Strategického dialogu, který navrhuje směřovat platby SZP k farmářům angažovaným v ochraně životního prostředí a posilování ekonomické stability farem. Tento přístup odráží závazek podporovat udržitelné zemědělské praktiky a zajišťovat finanční životaschopnost farem.
Nepřetržitá podpora ekologického zemědělství je považována za nezbytnou, zejména ve vztahu ke zdraví půdy. Ekologické zemědělství prokázalo pozitivní vliv na zachování a zlepšení úrodnosti půdy, což je základem odolných potravinových systémů. Kromě toho Vize zdůrazňuje potřebu strategie vodní odolnosti k ochraně pitné vody. Přínosy ekologického zemědělství při snižování znečištění vody a zlepšování zadržování vody jej činí klíčovým přispěvatelem k budování odolnější budoucnosti v oblasti vodních zdrojů.
I když Vize navrhuje urychlit přijetí metod biologické ochrany rostlin, je zaznamenán nedostatek důrazu na snižování používání syntetických pesticidů. Řešení environmentálních a sociálních důsledků syntetických pesticidů je zásadní pro dosažení odolnějšího, konkurenceschopnějšího a udržitelnějšího zemědělsko-potravinářského systému.
Implementace této Vize bude zahrnovat spolupráci s institucemi, jako je Evropská rada pro zemědělství a potraviny, v nadcházejících měsících a letech. Tato kooperativní snaha si klade za cíl pokročit v udržitelných zemědělských postupech, které prospívají jak životnímu prostředí, tak zemědělské komunitě.
Science Day 2025: Výzkum a inovace – na veletrhu BIOFACH 2025 uspořádala platforma TP Organics svůj každoroční Science Day, zaměřený na výzkum, inovace a politiku ekologického zemědělství. Hlavními tématy byly politický vývoj v EU, financování výzkumu a přechod k ekologickému a udržitelnému zemědělství a budoucnost ekologického zemědělství. Eduardo Cuoco (TP Organics) upozornil na vyjednávání o víceletém finančním rámci a výzkumném programu FP10, které mohou ovlivnit financování ekologického výzkumu. Susana Gaona Sáez (DG AGRI) představila Akční plán pro ekologické zemědělství (2021–2027) a zdůraznila význam agroekologie. Upozornila, že Horizon Europe vyčlenil na Agroekoligii 10 miliard eur, což je dvojnásobek oproti předchozímu období. V roce 2024 bylo spuštěno Agroekologické partnerství, financované částkou 300 milionů eur, které propojuje 26 zemí a podporuje udržitelné zemědělství včetně ekologického. Projekt OrganicTargets4EU analyzuje čtyři scénáře budoucnosti ekologického zemědělství, zatímco SchoolFood4Change, OrganicAdviceNetwork a CORE Organic zlepšují poradenství a výzkum v EU. Science Day 2025 zdůraznil význam výzkumu a inovací pro rozvoj ekologického zemědělství a potřebu efektivní spolupráce mezi výzkumníky, politiky a zainteresovanými stranami.
Akce:
12. – 13.5. Natural & Organic Products Expo – od roku 1997 je tento londýnský veletrh klíčo vou událostí pro všechny oblasti související s přírodními a ekologickými produkty, včetně potravin a nápojů, životního stylu, zdraví, výživy, kosmetiky a dalších.
26. – 29. 5. EUCARPIA – LiveSeeding Conference – konference se uskuteční v portugalské Coimbře. Cílem konference je podpořit diskusi o inovativních šlechtitelských strategiích, které reagují na aktuální environmentální výzvy a společenské potřeby v rámci ekologického, nízkovstupového a agroekologického zemědělství.