TISKOVÁ ZPRÁVA IFOAM, BRUSEL, 4. června 2025
IFOAM Organics Europe vítá vznik strategie Evropské komise pro vodohospodářskou odolnost, která je nezbytnou evropskou reakcí na rostoucí krizi v této oblasti. Ekologické zemědělství hraje klíčovou roli v oblasti vodohospodářské odolnosti: zlepšuje zdraví půdy, zvyšuje její schopnost zadržovat vodu a snižuje znečištění. Strategie pro vodohospodářskou odolnost tuto roli ekologického zemědělství výslovně uznává, což je krok správným směrem. Dokument však postrádá celkové ambice a konkrétní opatření, která by vedla k účinné obnově a ochraně vodních zdrojů, zejména před znečištěním pesticidy.
„Strategie výslovně vyzdvihuje ekologické zemědělství jako prostředek vedoucí ke zlepšení vodohospodářské odolnosti. Tím, že ekologické zemědělství nepoužívá syntetické pesticidy ani umělá hnojiva a podporuje zdraví půdy a biodiverzitu, je klíčovým nástrojem pro řešení vodní krize a zvýšení odolnosti krajiny vůči suchu a povodním,“ uvedl Jan Plagge, prezident IFOAM OE.
Strategie vodohospodářské odolnosti nicméně neřeší jednu z hlavních hrozeb pro evropské vodní útvary: znečištění pesticidy. Zemědělské znečištění, včetně znečištění pesticidy, představuje jednu třetinu zátěže evropských podzemních a povrchových vod. Přesto ve strategii chybí konkrétní opatření, která by vedla ke snížení používání syntetických pesticidů a zabránila kontaminaci škodlivými látkami, jako jsou PFAS obsažené v pesticidech, přímo u zdroje.
„Vynechání tématu pesticidů z evropské strategie vodohospodářské odolnosti představuje zásadní slepou uličku,“ řekl Eduardo Cuoco, ředitel IFOAM OE. „Nemůžeme mluvit o obnovení kvality vody a zároveň ignorovat účinky, které mají pesticidy na naše řeky, jezera a podzemní vody. Vzhledem k vážným dopadům na zdraví a nákladům na odstraňování znečištění, které se pohybují od 5 až do 100 miliard ročně jen v případě TFA*, nestačí jen vodu čistit – znečištění musíme především předcházet.“
Pokud chce být EU ve své snaze zajistit občanům kvalitní vodu efektivní, musí výrazněji usilovat o omezení hlavních zdrojů znečištění vody a adekvátně podporovat řešení, jako je ekologické zemědělství, prostřednictvím státní zemědělské politiky, která odměňuje zemědělce hospodařící udržitelně.
* TFA – kyselina trifluoroctová; „věčná“ chemikálie využívaná v průmyslu a v zemědělství, vzniká rozkladem PFAS – pozn. ČTPEZ
Kontakt:
Eric Gall, zástupce ředitele, eric.gall@organicseurope.bio, +32491072537 nebo www.organicseurope.bio
Související dokumenty:
– Zpráva EEA 07/2024: Stav vodních zdrojů v Evropě 2024: potřeba zvýšit vodohospodářskou odolnost
– Zpráva Evropské komise o stavu vody v Evropské unii
– Infografika „Zdravá voda – zdravá krajina“ / „Protect our water“
– Infolist IFOAM EU shrnující výhody ekologického zemědělství ve vztahu k vodohospodářské odolnosti (březen 2025)
Diskuze o SZP na akci IFOAM OE
V rámci Evropského kongresu ekologického zemědělství, který se bude konat 26. června ve Varšavě, uspořádá IFOAM OE panelovou diskuzi „Od vize k akci: nová SZP a role ekologického zemědělství“. Zaregistrovat se můžete zde.