Články

Infoservis z IFOAM EU a TP Organics: leden 2021
6.1.21 | Odklad účinnosti nařízení o ekologické produkci, 1 mld. EUR do vědy pro naplnění cílů European Green Deal, vyjednávání SZP a další v infoservisu z IFOAM a TP Organics.
Infoservis z IFOAM Organics Europe: červenec 2020
3.7.20 | Předpokládaný odklad účinnosti nařízení o ekologické produkci; nové předsednictvo a název IFOAM Organics Europe.
Významné rozhodnutí pro roli ekologického zemědělství a biopotravin v budoucím zemědělsko-potravinářském sektoru EU
21.5.20 | Evropská komise přijala dlouho očekávanou strategii „od zemědělce ke spotřebiteli“ (Farm to Fork, F2F)) a strategii v oblasti biologické rozmanitosti (Biodiversity). F2F bude implementačním dokumentem Zelené dohody pro Evropu (Green Deal) pro sektor zemědělství a potravinářství. Mezinárodní federace ekozemědělských hnutí IFOAM EU opakovaně žádala, aby F2F obsahovala cíle pro zvýšení podílu ekologické půdy a proto uvítala rozhodnutí Komise, dosáhnout v EU do roku 2030 25% ekologicky obhospodařované půdy a zvýšit podíl biopotravin ve veřejném stravování.
Infoservis z IFOAM EU a TP Organics: květen 2020
4.5.20 | Změny v Covid a post-Covid době, Farm to Fork Strategy, možnosti ekoschémat v rámci reformy SZP a další v květnovém infoservisu.
Infoservis z IFOAM EU: únor 2020
14.2.20 | Jak používat ekoschémata? Ekologické zemědělství v číslech, zohledňování skutečné ceny jídla, udržitelnost jako hlavní politický cíl nové Komise a EZ jako prostředek. EZ jede;)
Volné vstupenky na Biofach 2020
11.1.20 |Ve dnech 12. až 15. února se v Norimberku opět otevřou brány mezinárodních veletrhů BIOFACH (přední světový veletrh biopotravin) a VIVANESS (mezinárodní veletrh přírodní a bio kosmetiky). Představí se přes 3500 vystavovatelů z celého světa a díky rozšíření o dvě haly nabídne tento ročník ještě více bio novinek. Z České republiky je registrováno 30 zástupců, seznam včetně umístění zde.

Infoservis z IFOAM EU: říjen 2019
1.10.19 | Infoservis z IFOAM EU přináší: osiva v nocém nařízení o EZ; nová zájmová skupina v rámci IFOAM EU - certifikace a integrita; výroční zpráva organizace a call for abstracts na Organic World Congress IFOAM Organics International.
GMO a legislativa - trvající přetlačovaná
13.6.19 |Loni v létě se Evropský soudní dvůr (ESD) vyjádřil (C-528/16), že nové šlechtielské postupy je třeba posuzovat jako GMO a tedy i uplatňovat na ně stávající legislativu (více v článku zde). Snahy biotechnologického průmyslu o "legalizaci" GMO nicméně pokračují.

Infoservis z IFOAM: červen 2019
4.6.19 | Přinášíme várku zpráv z IFOAM: možnost otevření GMO legislativy, pozvánka na film a kongres, nový Zemědělský atlas.
Infoservis IFOAM: květen 2019
3.5.19 | Nástroj na sledování mezinárodní ekvivalence EZ; vývoj SZP; podpora EZ v rámci Horizon Europe; zdanění jako nástroj pro zohlednění skutečné ceny jídla; jak může agroekologie přispět k uhlíkově neutrální Evropě do roku 2050?, pozvánky na konference a další v infoservisu z IFOAM.
Setkání pracovní skupiny IFOAM EU pro střední a východní Evropu
4.12.18 | Při příležitosti konference ICOAS 2018 v rakouském Eisenstadtu (Železně) proběhlo setkání pracovní skupiny IFOAM EU, která má za cíl posílit sektor ekologického zemědělství ve střední a východní Evropě.
Infoservis z IFOAM
23.11.18 | Dopis prezidenta IFOAM EU členům, inspirativní "biopřístupy" v Evropě, kurz regenerativního zemědělství a legislativa zabývající se nepoctivými obchodními praktikami. Nahlédněte...
Společná zemědělská politika – shrnutí vývoje a postoj IFOAM EU
9.11.18 |O pozici IFOAM EU k nové SZP jsme informovali v rozsáhlém článku, který vyšel v časopise Agrobase. Doporučení evropské sektorové organizace zastupující v Bruselu ekologické zemědělství nejsou bohužel v plné shodě s návrhem Evropské Komise. Tento návrh mají nyní v rukách členské státy a Evropský Parlament. Jakým způsobem se tedy návrh vyvíjí?

Nové šlechtitelské postupy by měly být regulovány stejně jako GMO – vyjádření Evropského soudního dvora
26.7.18 |Včera 25.7. 2018, vydal Evropský soudní dvůr průlomové rozhodnutí týkající se nových šlechtitelských postupů. Ty by měly být od nynějška regulovány zcela stejně jako „konvenční“ GMO. O vývoji i historii případu jsme informovali zde a nyní přinášíme definitivní rozuzlení příběhu.

Viceprezidentem IFOAM EU byl zvolen Čech!
21.5.18 |Valná hromada IFOAM EU volila na svém zasedání nové devítičlenné předsednictvo na dvouleté funkční období. Jeho hlavním úkolem bude dosáhnout environmentálně příznivého znění připravované Společné zemědělské politiky po roce 2020. Dále lze v jeho funkčním období předpokládat dokončení schvalovacího procesu nového evropského nařízení o ekologické produkci včetně publikace delegovaných a implementační předpisů. Interním úkolem zůstává vyřešit finanční samostatnost IFOAM EU, tak aby organizace nebyla závislá na externích grantech a mohla se více soustředit na jádrové činnosti svojí práce.

Infoservis z IFOAM (04/2018)
16.4.18 | Nové evropské nařízení o EZ na dohled; rady jak se v EZ vyvarovat GMO; soutěž o nejlepší politiku podporující rozvoj agroekologie a oslava patnáctin IFOAM EU... To je dubnový Infoservis z IFOAM.
Infoservis z IFOAM 2/2018
16.2.18 | Zimní infoservis z IFOAM přináší zejména novinky z právě probíhajícího Biofachu: nejnovější statistiky o ekologickém zemědělství z dílny FiBL a 8 evropských měst a IFOAM EU spojují síly, aby doručili bio na každý stůl do roku 2030.
Na nové metody genetického inženýrství by se nemusela vztahovat přísná pravidla posuzování jako na organismy vzniklé transgenezí.
16.2.18 | Zcela mimo zájem médií byla v lednu letošního roku zahájena ostrá diskuze nad legislativním zařazením nových šlechtitelských technik. Organismy získané novými metodami jako je CRISPR či TALENs, při kterých nedochází k přenosu cizího genu do genomu, by tak nemusely procházet přísnými regulačními úkony jako transgenní organismy. Přestože se jedná o geneticky modifikované organismy, platila by na ně stejná výjimka, jako tomu je dnes u organismů vzniklých mechanickou nebo chemickou mutagenezí. Stanovisko, které Evropskému soudnímu dvoru doporučil jeho Generální advokát, může mít výrazný dopad na budoucí rozvoj biotechnologií v Evropě či dostupnost GMO free produkce.
Směrem k novému modelu plateb za veřejné statky pro odměňování zemědělců v rámci SZP po roce 2020
10.1.18 | Společná zemědělská politika, která vznikla v roce 1962 a je jednou z nejstarších politik Evropské unie, je kritizována za setrvalou orientaci na ekonomické cíle a nedostatečné začlenění environmentálních zájmů včetně pobídek na poskytování veřejných statků. Od roku 2017 probíhají veřejné konzultace o její podobě po roce 2020.
Komentář k návrhu koncepce IFOAM EU k nové podobě Společné zemědělské politiky po roce 2020
10.1.18 | Výzkumný ústav pro ekologické zemědělství FiBL (Švýcarsko) vypracoval komentář k návrhu koncepce IFOAM EU k nové podobě Společné zemědělské politiky po roce 2020. Zabývá se v něm vyhodnocením stávající odborné literatury týkající se účinnosti současné SZP pro poskytování veřejných statků v oblasti potravin a zemědělství s kritickým zaměřením na metodologii a nejdůležitější výzkumné otázky vyplývající z těchto studií.
Infoservis z IFOAM: listopad 2017
24.11.17 | Přinášíme podzimní aktuality z IFOAM: Vyjednávání o novém nařízení o EZ se chýlí ke konci - k jakému?; všechny výzkumné výzvy EU na jediném portálu; Pacifické ostrovy se stoupajícímu oceánu brání mj. konverzí do EZ a další...
Vyšlo v Zemědělci: Ekologické zemědělství očekává velké změny. Nové evropské nařízení je téměř schváleno.
18.9.17 | Po dvaceti měsících trialogu Evropské komise, Evropského parlamentu a členských států Evropské rady bylo dosaženo předběžné dohody o znění evropského nařízení o ekologické produkci. Současné podobě musí dát ještě zelenou Rada ministrů zemědělství EU, zemědělský výbor Evropského parlamentu a plenární shromáždění Evropského parlamentu. Teprve potom může podle Lisabonské smlouvy vstoupit nařízení v platnost. Nabytí účinnosti lze očekávat 1. července 2020. Jaké změny mohou očekávat čeští ekologičtí zemědělci a bio výrobci?
Infoservis z IFOAM: červen 2017
22.6.17 | Přinášíme novou porci aktualit z Evropy: Biopotraviny opět výrazně uspěly ve srovnání reziduí pesticidů oproti konvenčním; nekončící vyjednávání o návrhu nařízení o ekologické produkci; projekt "Internet of Food and Farming", pozvánky na kongresy a možnost podpisu peticí za zkvalitnění evropské legislativy v oblasti ochrany životního prostředí ve vztahu k zemědělství; pracovní příležitosti a další...
Veřejné konzultace k budoucí Společné zemědělské politice
12.4.17 |V souvislosti s reformou společné zemědělské politiky (SZP) EU nabízí od minulého měsíce Evropská komise možnost vyjádřit se k nasměrování budoucí evropské legislativy formou veřejné konzultace. V dotazníku, dostupném v českém jazyce na stránkách DG AGRI, můžete do 2. května odpovědět na 34 otázek, které se ve čtyřech blocích zabývají aktuální problematikou SZP, jejím směřováním v budoucnosti, modernizací a celkovým zjednodušením.

IFOAM EU hledá PR managera
10.11.16 | Bruselská centrála IFOAM EU vyhlásila výběrové řízení na pozici communication manager. Přihlášky je možné zasílat do 27.listopadu.
Infoservis z IFOAM: říjen 2016
21.10.16 | Přínášíme podzimní zprávy z dění v Evropě: Jak překlenout informační propast mezi praktiky, vědci a poradci?, GMO v Evropě, nový prováděcí předpis k 1235/2008, pozvánky na konference a kongresy...
Infoservis z IFOAM: leden 2016
11.1.16 | Přinášíme pravidelné aktuality z dění v Evropě. Informujeme mj. o implementaci Akčních plánů pro EZ v různých evropských zemích, slabě rostoucí produkci biodrůběžího v EU, možnosti vystoupit na valné hromadě IFOAM Organics International a představit úspěšnou zemědělskou praxi, nebo o konferenci, která se bude věnovat férovému placení negativních externalit konvenční produkce.
Evropský parlament: Patentování produktů tradičního šlechtění omezí práva zemědělců
23.12.15 | Evropský parlament nesouhlasí s tím, aby byly patenty udělovány rostlinným materiálům pocházejícím z tradičního šlechtění. Ve svém usnesení vyzval Evropskou komisi k okamžitému vyjasnění pravidel pro patentování živých organismů a vybídl k ochraně přístupu šlechtitelů rostlin k biologickému rostlinnému materiálu.