INFOSERVIS Z IFOAM ORGANICS EUROPE DUBEN 2025

V dubnovém zpravodaji se krátce vracíme k tématu deregulace takzvaných nových genomických technik (NGT). Podle IFOAM OE je genetické inženýrství neslučitelné se zásadami ekologického zemědělství. Proto nyní probíhá kampaň, která má za cíl mobilizovat evropskou veřejnost ve snaze zajistit zemědělcům, potravinářům i spotřebitelům svobodu NGT nepoužívat. IFOAM EU se rovněž v současné době podílí na výzkumech týkajících se snížení uhlíkové stopy v zemědělství v rámci projektu OrganicClimateNET. V plném proudu jsou také přípravy na výroční Evropský kongres ekologického zemědělství ve Varšavě.

Návrh deregulace NGT vstupuje do poslední fáze trialogů – IFOAM OE považuje návrh Evropské komise na deregulaci nových genomických technik za zavádějící, nebezpečný pro evropskou autonomii osiv a odvádějící pozornost od agroekologických řešení potřebných k posunu zemědělství směrem k udržitelnosti (více zde). Ve spojitosti s tím bude do 15. července probíhat e-mailová kampaň zaměřená na všechny evropské poslance.

Prostřednictvím nástroje e-mailové kampaně mohou občané EU rozesílat přímé e-maily svým národním poslancům Evropského parlamentu s žádostí o zachování naší svobody volby ve věci geneticky modifikovaných plodin. Pokud byste tuto kampaň chtěli podpořit, šiřte ji na svých sociálních sítích, webových stránkách a v e-mailech. Vzorové texty Vám rádi zašleme: napište nám e-mail na ifoam@ctpez.cz.

Evropský kongres ekologického zemědělství se blíží  –  Ve dnech 25.–27. června se ve Varšavě sejdou politici, vedoucí představitelé ekologického sektoru i vědci, aby diskutovali o nejnaléhavějších otázkách, které ovlivňují budoucnost ekologického zemědělství nejen v Evropě.

Mezi hlavní body třídenního programu patří:

Letošní ročník se koná v rámci polského předsednictví Rady EU. IFOAM OE jej organizuje společně s PIZE – Polskou komorou pro ekologické zemědělství a polským ministerstvem zemědělství.

Jako řečníci vystoupí na kongresu vedoucí představitelé společností IFOAM EU a FiBL, politici, výzkumníci a řada dalších klíčových aktérů udávajících směr ekologickému zemědělství v Evropě i ve světě.

Součástí letošního programu je také exkurze, v jejímž rámci budou účastníci moci navštívit logistické centrum společnosti Bio Planet, která je lídrem na polském trhu distribuce biopotravin.

V rámci kongresu se rovněž uskuteční valné shromáždění členů IFOAM EU dne 25. června. Jednání budou probíhat v hybridním formátu (kromě přímé účasti ve Varšavě je možné se zúčastnit také online). Na programu budou mimo jiné diskuse o politických rozhodnutích a nařízeních EU, jednat se bude také o schválení rozpočtu IFOAM EU na rok 2025.

Více informací k Evropskému kongresu ekologického zemědělství najdete zde.

IFOAM EU prosazuje zemědělství šetrné ke klimatu – Ve dnech 1. až 3. dubna 2025 se tým IFOAM OE zúčastnil valného shromáždění projektu OrganicClimateNET programu Horizon Europe v Lyonu. Cílem tohoto projektu je umožnit zemědělcům provozovat „ekologické klimatické zemědělství“. Termín ekologické klimatické zemědělství označuje zemědělský přístup, který integruje zásady ekologického zemědělství s postupy zemědělství šetrného ke klimatu (climate farming).

Projekt vytváří pilotní síť aktérů kolem 250 ekologických farem z 12 zemí (bez účasti ČR). V rámci projektu jeho aktéři aplikují a testují nástroje a metody, jimiž lze klimaticky šetrné postupy zavádět do zemědělské praxe. V rámci tohoto projektu pak IFOAM OE tlumočí jeho výsledky politikům a dalším zainteresovaným stranám a zapojuje se s nimi do politických dialogů.

Více informací o spolupráci IFOAM OE s OrganicClimateNET (včetně infografiky blíže vysvětlující téma ekologického klimatického zemědělství) najdete zde.

Akce:

4.6. Healthy soils in Europe -Informační a zprostředkovatelská akce v rámci nadcházejících výzev k financování programu Mission Soil v programu Horizon Europe 2025. Koná se v Bruselu, zájemci se mohou zúčastnit také online. Pořádá IFOAM Europe ve spolupráci s FiBL Europe a TP Organics v rámci projektu SOILL-Startup. Více zde.

26.-27. 6. Sustainable Foods Summit/Summit o udržitelných potravinách – 16. evropský summit o udržitelných potravinách se bude konat v Amsterdamu. Tento summit je součástí mezinárodní série akcí zaměřených na klíčové výzvy v oblasti udržitelnosti, kterým čelí potravinářský průmysl. Více informací naleznete zde.

Další akce konané v květnu až červenci tohoto roku najdete v březnovém vydání Infoservisu