Publikace
Publikace
Více najdete též v sekci Metodiky.

Půda - zdravá-živá-úrodná
28.3.21 | Nabízíme posledních několik kusů publikace Radomila Hradila. Jsou zde prezentovány texty a přednášky od vědců, zakladatelů a průkopníků různých směrů ekologického zemědělství či půdoznalců od počátku 19. století až po současnost. Většina z nich upozorňuje na dopady, které má intenzivní průmyslové zemědělství, a hledá cesty, které lépe naplňují pojetí půdy a její úrodnosti jako živé hmoty.
Doporučené odrůdy pšenice ozimé pro ekologické zemědělství
19.3.21 | Seznam odrůd doporučených pro ekologické zemědělství byl doplněn o výsledky odrůdového zkoušení pšenice ozimé ve sklizňových letech 2017-2020.
Situační analýza agroekologie v České republice
9.2.21 | V rámci realizace projektu trACe, zaměřeného na uplatnění agroekologických principů v zemědělské praxi, byla zpracována situační analýza agroekologie v ČR.
Seznam doporučených odrůd pro ekologické zemědělství 2020
27.2.20 | Právě vychází Seznam doporučených odrůd (SDO) pro ekologické zemědělství (EZ), který prezentuje výsledky odrůdového zkoušení pšenice ozimé, ječmene jarního a pšenice jarní ve sklizňových letech 2016-2019. Hodnocení vychází z výsledků pokusů prováděných podle plodinových metodik Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ), do kterých byly doplněny znaky pro hodnocení odrůd v ekologickém režimu pěstování. Zkoušky organizuje ÚKZÚZ, Národní odrůdový úřad, odborným garantem je PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců.
Malofaremní hospodaření
22.1.20 | Rozmach výrazně intenzivních forem zemědělství s jejich nezanedbatelnými negativními environmentálními, ale např. i sociálními dopady na straně jedné a dramatický úbytek tradičních rodinných farem na straně druhé je stinnou stránkou českého zemědělství. Pro menší zemědělce je stále obtížnější konkurovat průmyslově pojatému zemědělskému modelu a řada z nich s hospodařením končí.
Ročenka ekologického zemědělství za rok 2018
17.1.20 | Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s ČTPEZ a Bioinstitutem o.p.s. vydává Ročenku ekologického zemědělství, která shrnuje statistické informace o ekologickém zemědělství v České republice za rok 2018.
Žádný strach z pcháče rolního
15.1.20 | Častým problémem ekologických polí je zaplevelení pcháčem, který se snadno šíří oddenky a to často i na nářadí na zpracování půdy z jednoho pozemku na druhý. Pro jeho zvládnutí je dobré vědět o příčinách zaplevelení, znát vliv způsobu hospodaření na půdu a především stanovištní podmínky, které jeho růst významně ovlivňují.
Úspěšné pěstování luskovin ve směsce s obilovinou
30.4.19 | Bioinstitut o.p.s. vydal překlad poradenské příručky FiBL, která prezentuje informace a zkušenosti s pěstováním luskovino-obilních směsek (LOS)v ekologickém zemědělství ve Švýcarsku.
Ročenka ekologického zemědělství za rok 2017
26.2.19 | Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s ČTPEZ a Bioinstitutem o.p.s. vydává Ročenku ekologického zemědělství, která shrnuje statistické informace o ekologickém zemědělství v České republice za rok 2017.
Seznam doporučených odrůd pšenice ozimé pro ekologické zemědělství
6.2.19 | Hodnocení odrůd pšenice ozimé vychází z výsledků pokusů prováděných ve sklizňových letech 2016-2018 podle plodinových metodik ÚKZÚZ, do kterých byly doplněny znaky pro hodnocení odrůd v ekologickém režimu pěstování. Jejich cílem je poskytnout zemědělcům informace o vlastnostech odrůd při pěstování v ekologickém systému hospodaření. Zkoušky organizuje ÚKZÚZ, Národní odrůdový úřad, odborným garantem je PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců.
Faremní zpracování ovoce a zeleniny v ekologickém zemědělství
8.3.18 | Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství ve spolupráci s Bioinstitutem o.p.s. vydává publikaci Faremní zpracování ovoce a zeleniny v ekologickém zemědělství. Zájemcům o faremní zpracování přispěje k lepší orientaci v relevantních právních předpisech, technologických požadavcích na skladování, vlastní výrobu a zpracování, balení a značení a samozřejmě informuje i o pravidlech certifikace a označování biovýrobků.
První seznam doporučených odrůd pro ekologické zemědělství
9.2.18 | V těchto dnech vychází historicky první seznam doporučených odrůd (SDO) ječmene jarního a pšenice jarní pro pěstování v režimu ekologického zemědělství (EZ) v České republice.Hodnocení odrůd bylo provedeno na základě výsledků zkoušek realizovaných v letech 2015 až 2017 podle plodinových metodik Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ), do nichž byly doplněny znaky pro hodnocení odrůd v ekologickém režimu pěstování. Seznam je významným zdrojem informací pro ekologické zemědělce při výběru odrůd.

Ročenka ekologického zemědělství za rok 2016
24.1.18 | Vyšla ročenka ekologického zemědělství za rok 2016.Publikace v tištěné verzi je k dispozici na MZe.

Ročenka ekologického zemědělství 2015
17.2.17 | Vyšla ročenka ekologického zemědělství za rok 2015. Publikace v tištěné verzi je k dispozici na MZe.
Biosummit 2016 – Sborník konference
8.2.17 | Ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR vydal Bioinstitut, o.p.s. sborník přednášek z konference BIOSUMMIT 2016, která se konala 14. a 15. listopadu v Praze. Obsahuje shrnutí všech 24 prezentací, které na konferenci zazněly. Prezentuje aktuální témata a zkušenosti s rozvojem ekologického zemědělství v naší zemi i v zahraničí.
Vyšla příručka Pastevní výkrm skotu. Produkce kvalitního hovězího masa na základě objemného krmiva
26.4.16 | Bioinstitit vydal ve spolupráci se švýcarským výzkumným ústavem FiBL další z praktických příruček, tentokrát zaměřenou na pastevní výkrm skotu. Intenzivní formy výkrmu vyžadují velké množství jadrného krmiva. Ekologické podniky hospodařící převážně na trvalých travních porostech však náklady na nákup jádra v biokvalitě mohou jen stěží promítnout do prodejní ceny. Pokud naopak produkují maso v pastevním výkrmu, mohou v porovnání s jinými produkčními systémy dosáhnout významných úspor práce a peněz. Zajímavostí je marketingový koncept odbytu tohoto masa pod jednotou značkou do obchodních řetězců.
Příručka: Ochrana klimatu v ekologických podnicích
21.1.16 | Bioinstitut vydal překlad praktické příručky (orig. FiBL Klimaschutz auf Biobetreiben, 2013), která informuje o souvislostech mezi klimatickou změnou a zemědělstvím. Jsou zde představeny nejdůležitější procesy v zemědělství, které se vztahují ke klimatu, vysvětleny možné důsledky klimatických změn na zemědělskou činnost. Následně jsou zde uvedena opatření, díky nimž lze snížit emise skleníkových plynů a která lze použít v ekologických podnicích.
Příručka: Redukované zpracování půdy. Možnosti využití pro ekologické zemědělství.
21.1.16 | Bioinstitut vydal překlad praktické příručky (orig. FiBL Reduzierte Bodenbearbeitung, 2014), ve které je představeno redukované zpracování půdy jako důležitý příspěvek k zachování půdní úrodnosti. Šetrné hospodaření, s ohledem na půdní strukturu i organismy vyžaduje, s ohledem na lokalitu, upustit od hlubokého a intenzivního kypření.
Ročenka ekologického zemědělství 2014
20.1.16 | Vyšla ročenka ekologického zemědělství, která shrnuje statistické informace o ekologickém zemědělství v České republice za rok 2014. Publikace je k dispozici v elektronické i tištěné verzi.
ProPIG: Příručka pro ekologické chovatele prasat
25.10.15 | Pro chovatele prasat je nově k dispozici praktický manuál „Zlepšování zdraví a životní pohody prasat“, který nabízí zejména menším chovatelům možná řešení hlavních problémů zdraví a životní pohody v chovech prasat. Příručka je jedním z konkrétních výstupů mezinárodního výzkumného projektu ProPIG, kterého se účastnila i Česká republika.
Organic Vision 2030 - Vize evropského ekozemědělského hnutí do roku 2030
12.9.15 | IFOAM EU zveřejnil publikaci, která shrnuje výsledky několikaleté diskuze nad budoucím směřováním evropského ekozemědělského sektoru a nově definuje vize a cíle evropského ekozemědělského hnutí do roku 2030.
Jak mít co nejvyšší užitek z Programu rozvoje venkova 2015-2020
9.9.15 | IFOAM EU vydal manuál pro subjekty zabývající se ekologickým zemědělstvím, který by jim měl pomoci zorientovat se v novém PRV 2014 – 2020. Účelem příručky je podpořit rozvoj spolupráce v rámci EZ sektoru včetně zvyšování způsobilosti stakeholderů čerpat prostředky. Je určen především svazům ekologických zemědělců, poradcům a lektorům. Kromě obecného shrnutí obsahuje i příklady dobré praxe, doporučení pro úspěšnou spolupráci i možnosti mezinárodní kooperace v rámci existujících struktur platforem EZ.
Příručka Základy ekologického zemědělství
14.7.15 | Aktualizované vydání publikace „Základy ekologického zemědělství“ je metodickou pomůckou, která nabízí rychlý vhled do systému ekologického zemědělství. Praktický průvodce všem začínajícím ekologickým zemědělcům, stejně jako vhodný výukový materiál pro pedagogy i zemědělské poradce.
Vyšlo v Zemědělci: Kniha Pěstování vybraných plodin v ekologickém zemědělství
14.7.15 | Přestože poptávka po ekologické rostlinné produkci stoupá, chybí v České republice ekozemědělskému sektoru stále podpůrné nástroje a služby, běžné v konvenčním zemědělství. Nedostatek praktických informací o výběru odrůd, získávání osiva, ochraně rostlin nebo jejich agrotechnice se tak nepřímo odráží i v pomalém rozvoji ekologické rostlinné produkce. Přínosem je proto kniha „Pěstování vybraných plodin v ekologickém zemědělství“, která právě vychází.
Vyšlo v Zemědělci: Kniha Půda - zdravá, živá, úrodná
28.5.15 | U příležitosti Mezinárodního roku půdy vychází kniha Půda - zdravá, živá, úrodná autora Radomila Hradila. Je počinem, který ocení nejen příznivci udržitelného zemědělství. Statě a pojednání významných zemědělských odborníků, biologů, lékařů a filozofů i běžných zemědělců vytvářejí unikátní záznam proměny našeho pohledu na význam půdy za poslední dvě století.
Produkce bioplynu na ekofarmách: K dispozici je sborník příkladů dobré praxe
5.3.15 | IFOAM v rámci svého projektu SUSTAINGAS a kurzu "Produkce bioplynu na ekofarmách" vydal sborník praktických příkladů zpracování bioplynu na ekofarmách, kde na ukázkách ze sedmi zemí ukazuje modelové způsoby zpracovávání a využití bioplynu na ekofarmách.
IFOAM vydal adresář svých členů
12.2.15 | IFOAM Organics International, jehož členem je i ČTPEZ, publikoval aktuální adresář svých členů pro rok 2015. Naleznete v něm kontakty na 815 přidružených organizací ze 120 zemí světa.
Pěstování léčivých a kořeninových rostlin v EZ – 2.aktualizované vydání
28.1.15 | Bioinstitut vydává druhé aktualizované vydání publikace Pěstování léčivých a kořeninových rostlin v ekologickém zemědělství.